Signal 2.0 dla iOS umożliwia bezpieczną wymianę wiadomości z użytkownikami Androida

Signal 2.0 dla iOS umożliwia bezpieczną wymianę wiadomości z użytkownikami Androida

Signal 2.0 dla iOS umożliwia bezpieczną wymianę wiadomości z użytkownikami Androida
Paweł Piskurewicz
04.03.2015 09:43

Rynek mobilnych komunikatorów przeżywa prawdziwy rozkwit. Facebook Messenger, Skype, Hangouts, WhatsApp, Viber czy Telegram to tylko część z aplikacji oferujących możliwość darmowej komunikacji. Wśród nich są też mniejsi gracze, tacy jak Open Whisper Systems. Choć ich komunikatory nie mogą konkurować z wymienionymi pod względem ilości użytkowników, to oferuje w zamian coś innego, bezpieczeństwo naszych rozmów. Udostępniona wczoraj aktualizacja dla aplikacji Signal może pomóc w popularyzacji ich usług.

W przypadku Androida Open Whisper Systems udostępnia dwa programy. TextSecure odpowiada za wiadomości tekstowe (w tym klasyczne sms), a RedPhone za połączenia głosowe. Jeszcze do niedawna Signal zapewniał wsparcie tylko dla tej drugiej. Dzięki wczorajszej aktualizacji pozwala także na wymianę wiadomości z użytkownikami TextSecure.

Pod względem działania Signal nie odbiega od innych komunikatorów mobilnych. Rozmawiać możemy tylko poprzez internet, a komunikacja jest możliwa jedynie z osobami korzystającymi z odpowiednich aplikacji. Do wiadomości tekstowych możemy dodawać zdjęcia oraz materiały wideo. I to właściwie tyle jeżeli chodzi o podstawowe możliwości programu. Tym co go wyróżnia na tle konkurencji jest troska o bezpieczeństwo naszych wiadomości i ich automatyczne szyfrowanie. Jego skuteczność potwierdziły między innymi badania przeprowadzone w zeszłym roku przez niemieckich naukowców z Ruhr University Bochum. Każdy zainteresowany może też zajrzeć w kod projektu, który jest otwarty i dostępny na GitHubie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Signal przy pierwszym uruchomieniu wymaga od nas uwierzytelnienia za pomocą numeru telefonu. To on będzie naszym identyfikatorem i loginem, za jego pomocą znajomi zweryfikują czy posiadamy aplikację od Open Whisper Systems. Jest to spore ułatwienie, choć osoby wrażliwe na kwestie bezpieczeństwa mogą mieć obawy przed podawaniem swojego numeru telefonu.

Problemem Signal może być niewielka baza użytkowników. Do czasu wczorajszej aktualizacji, z wiadomości tekstowych mogli korzystać jedynie posiadacze urządzeń z system Android. Teraz do tego grona dołączyli także użytkownicy iOS. To i tak niewielka ilość wspieranych systemów względem konkurencyjnych komunikatorów. Zadania nie ułatwia rozbicie komunikacji na 3 aplikacji, każda z inną nazwą. TextSecure, RedPhone oraz najnowszą wersję Signal możecie pobrać z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)