Signal wprowadza znikające wiadomości – czasem będzie musiało wystarczyć 5 sekund

Signal wprowadza znikające wiadomości – czasem będzie musiało wystarczyć 5 sekund

Signal wprowadza znikające wiadomości – czasem będzie musiało wystarczyć 5 sekund
12.10.2016 21:33

Niedawno w Facebook Messengerze zadebiutowały TajneKonwersacje, za sprawą których nasze rozmowy będą… tak,zgadliście – tajne. Towarzyszą one mechanizmowi efemerycznychwiadomości, takich jak na Snapchacie. Ilu jednak zdecyduje siępowierzyć swoje tajemnice Facebookowi? Lepszym wyborem będziejednak Signal,który tajne konwersacje zapewniał od zawsze, a teraz wprowadza teżznikające wiadomości, które przestaną istnieć po określonymczasie.

O znikających komunikatach pisze na blogu Open Whisper Systemsłynny haker Moxie Marlinspike. Teraz każda konwersacja będziemogła mieć ustawiony czas zniknięcia komunikatu od jegoprzeczytania, po którym zniknie on zarówno u nadawcy jak iodbiorcy. Widać, że opisując funkcję, Marlinspike wie co mówi.Nie przedstawia tego rozwiązania jako jakiegoś cuda, które ochroninaszą prywatność. To raczej sposób uporządkowania komunikacji,usuwania śladów przeszłości, minimalnej higieny danych.

350189805487024065

Efemeryczną wiadomość można bowiem i tak zawsze utrwalić,jeśli jednej ze stron na tym zależy. Stosowane przez np. Snapchatablokady zrzutu ekranu są nieskuteczne – zawsze można po prostuwziąć drugi telefon i zrobić zdjęcie jego kamerą, zanimwiadomość zniknie. Najkrótszy okres życia wiadomości przesłanejSignalem to 5 sekund. Najdłuższy to tydzień. W większościwypadków będzie więc czas, by zareagować.

Ulepszono w nowym Signalu także mechanizm liczbowych odciskówpalców. Wykorzystywane są teraz oprócz kodu QR do wzajemnegozeskanowania także cyfry dziesiętne, zamiast wcześniej używanychciągów szesnastkowych. Poszło o problemy z międzynarodowąkomunikacją – cyfry hindusko-arabskie są uniwersalne, stosuje sięje w piśmie łacińskim, cyrylicy, hindi, chińskim, japońskim iwielu innych, tymczasem z literkami A-F już tak dobrze nie jest.

350189805487220673

Użytkownicy będą mogli teraz więc głosowo wygodniej porównaćze sobą 12 grup cyfr po pięć w grupie, zyskując pewność, żepołączenie jest naprawdę szyfrowane end-to-end.

Zmiany trafiły do Signala w wersjach na Androida,iOS-aoraz desktopowegoChrome.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)