Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

PEGI a prawo.

Jakiś czas temu kupiłem grę Mafia (PEGI +18) we wrocławskim Saturnie. Przy kasie zostałem jednak (mile) zaskoczony pytaniem, czy posiadam skończone 18 lat. Nie myślałem nigdy wcześniej, że lepiej mieć przy sobie dowód osobisty, aby kupić grę.
Po powrocie do domu przeszukiwałem sieć, aby dowiedzieć się, co na ten temat mówi nasze prawo. Okazało się, że... nie mówi nic. Zacząłem więc szukać, czy kasjerka mogłaby odmówić mi sprzedania gry, gdybym nie miał przy sobie dowodu osobistego.

Kodeks Wykroczeń art. 135
Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Czy odmówienie sprzedaży gry na podstawie oznaczenia PEGI jest uznawane jako uzasadniona przyczyna odmowy? Wydaje mi się, że to zależy od własnej interpretacji.
W Kodeksie cywilnym znajdujemy:

Kodeks cywilny art. 543
Wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży.

Po przeczytaniu tego artykułu z Kodeksu cywilnego wydaje mi się, że miałbym prawo domagać się sprzedaży gry nie mając przy sobie dowodu osobistego, ale jako, że nie jestem (i nie mam zamiaru być) prawnikiem, czy sędzią, to oczywiście mogę się mylić.

Ze sklepu wyszedłem zaskoczony pozytywnie, ponieważ okazało się, że oznaczenia PEGI są przynajmniej przez niektórych respektowane. Tylko, czy czasem patrzenie na oznaczenia PEGI nie leży w gestii rodzica, a nie sprzedawcy? 

Komentarze