Siri, poznaj Cortanę — konkurentkę z Redmond

Siri, poznaj Cortanę — konkurentkę z Redmond
03.03.2014 18:04
Siri, poznaj Cortanę — konkurentkę z Redmond

Już w ubiegłym roku pojawiać się zaczęły informacje o odpowiedzi Microsoftu na Siri. Asystentka o imieniu Cortana, kojarzącym się z pewnością miłośnikom Halo, ma pojawić się w wersji 8.1 systemu Windows Phone.

350047661245818817

Kolejne informacje na temat rywalki Siri dostarczył The Verge. Cortana ma zastąpić wbudowane wyszukiwanie Bing, które uruchomić można dedykowanym przyciskiem pod ekranem telefonu, i dostarczy możliwości wykraczające poza to, co może zaoferować wyszukiwarka. Niestety, nie będzie reprezentowana tak jak w grze — użytkownikowi pokazywana będzie w postaci kolistej, płaskiej ikonki, animowanej kiedy aplikacja wykonuje określone czynności, jak przetwarzanie danych czy słuchanie właściciela, a także wyrażającej pewne „emocje”. Ikonka przyjmie kolor przewodni wybranej dla kafelków skórki.

Wszystkie informacje potrzebne do określenia kontekstu zapytania, jak położenie, informacje osobiste, wzory zachowania, kontakty czy przypomnienia z kalendarza, Cortana trzymać będzie w swoim wirtualnym notesie. Co ważne, użytkownik będzie mógł sam zdecydować, do jakich informacji asystentka będzie mogła zajrzeć i czy to, czego się właśnie nauczyła, może zapisać na później. Informacje można w każdej chwili przejrzeć i skasować. Na wzór Google Now, Cortana będzie błyskawicznie podawać właścicielowi informacje o lotach czy pogodzie, zareaguje na słowa kluczowe w przychodzących wiadomościach („spotkajmy się o 20” zaowocuje propozycją ustawienia powiadomienia na tę godzinę), będzie też mogła pokazywać podobne do Google Now powiadomienia. Nie wiadomo jeszcze, czy powiadomienia będą obecne tylko na telefonie, czy podobnie jak w przypadku Now, także na komputerze. Informacje, z których korzystać będzie Cortana, dostarczy nie tylko Bing, ale też zewnętrzne firmy — na przykład Foursquare — co nie wróży dobrze niektórym krajom.

350047661246015425

Podobnie jak Siri, Cortana będzie zwracać się do użytkownika tak, jak sobie on tego zażyczy. Pseudonim można zmienić w ustawieniach. Obie mają możliwość ustawienia „cichych godzin”, trybu „nie przeszkadzać” czy wybrania osób najbliższych, które zawsze mogą do nas zadzwonić.

Przede wszystkim jednak, nie wiemy w jakich językach będzie można z Cortaną porozmawiać. Co prawda wczesne przecieki informują, że polski będzie jednym z 15 obsługiwanych, ale informacje te nie są jeszcze potwierdzone. Doświadczenie uczy nas, że jeśli chodzi o usługi Microsoftu, Polska nie jest wysoko na liście priorytetów. O tym jednak przekonamy się podczas konferencji Build. Wtedy też dowiemy się, jak ostatecznie będzie nazywać się asystentka.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)