Siri, poznaj Cortanę — konkurentkę z Redmond

Siri, poznaj Cortanę — konkurentkę z Redmond

Siri, poznaj Cortanę — konkurentkę z Redmond
03.03.2014 18:04, aktualizacja: 04.03.2014 12:13

Już w ubiegłym roku pojawiać się zaczęły informacje o odpowiedzi Microsoftu na Siri. Asystentka o imieniu Cortana, kojarzącym się z pewnością miłośnikom Halo, ma pojawić się w wersji 8.1 systemu Windows Phone.

Obraz

Kolejne informacje na temat rywalki Siri dostarczył The Verge. Cortana ma zastąpić wbudowane wyszukiwanie Bing, które uruchomić można dedykowanym przyciskiem pod ekranem telefonu, i dostarczy możliwości wykraczające poza to, co może zaoferować wyszukiwarka. Niestety, nie będzie reprezentowana tak jak w grze — użytkownikowi pokazywana będzie w postaci kolistej, płaskiej ikonki, animowanej kiedy aplikacja wykonuje określone czynności, jak przetwarzanie danych czy słuchanie właściciela, a także wyrażającej pewne „emocje”. Ikonka przyjmie kolor przewodni wybranej dla kafelków skórki.

Wszystkie informacje potrzebne do określenia kontekstu zapytania, jak położenie, informacje osobiste, wzory zachowania, kontakty czy przypomnienia z kalendarza, Cortana trzymać będzie w swoim wirtualnym notesie. Co ważne, użytkownik będzie mógł sam zdecydować, do jakich informacji asystentka będzie mogła zajrzeć i czy to, czego się właśnie nauczyła, może zapisać na później. Informacje można w każdej chwili przejrzeć i skasować. Na wzór Google Now, Cortana będzie błyskawicznie podawać właścicielowi informacje o lotach czy pogodzie, zareaguje na słowa kluczowe w przychodzących wiadomościach („spotkajmy się o 20” zaowocuje propozycją ustawienia powiadomienia na tę godzinę), będzie też mogła pokazywać podobne do Google Now powiadomienia. Nie wiadomo jeszcze, czy powiadomienia będą obecne tylko na telefonie, czy podobnie jak w przypadku Now, także na komputerze. Informacje, z których korzystać będzie Cortana, dostarczy nie tylko Bing, ale też zewnętrzne firmy — na przykład Foursquare — co nie wróży dobrze niektórym krajom.

Obraz

Podobnie jak Siri, Cortana będzie zwracać się do użytkownika tak, jak sobie on tego zażyczy. Pseudonim można zmienić w ustawieniach. Obie mają możliwość ustawienia „cichych godzin”, trybu „nie przeszkadzać” czy wybrania osób najbliższych, które zawsze mogą do nas zadzwonić.

Przede wszystkim jednak, nie wiemy w jakich językach będzie można z Cortaną porozmawiać. Co prawda wczesne przecieki informują, że polski będzie jednym z 15 obsługiwanych, ale informacje te nie są jeszcze potwierdzone. Doświadczenie uczy nas, że jeśli chodzi o usługi Microsoftu, Polska nie jest wysoko na liście priorytetów. O tym jednak przekonamy się podczas konferencji Build. Wtedy też dowiemy się, jak ostatecznie będzie nazywać się asystentka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)