Skarga na polskie regulacje dotyczące Internetu trafia do Komisji Europejskiej

Skarga na polskie regulacje dotyczące Internetu trafia do Komisji Europejskiej

Skarga na polskie regulacje dotyczące Internetu trafia do Komisji Europejskiej
08.12.2015 12:00

Historia serwisu Chomikuj.pl ma co najmniej kilka epizodów, w których czy to użytkownikom serwisu, czy samej administracji, zarzucano rozpowszechnianie materiałów z naruszeniem praw autorskich. Okazuje się jednak, że wyrok wydany przez I instancję sądu może oznaczać problemy nie dla serwisu Chomikuj.pl, a dla polskich władz.

Jak bowiem donosi Gazeta Prawna, pełnomocnicy serwisu wnieśli podczas apelacji, że nałożenie przez I instancję obowiązku filtrowania plików w celu blokowania udostępniania określonych treści jest bezprawne. Nie istnieją bowiem podstawy dla nakładania wymogu, a wręcz przeciwnie. Podobne praktyki wymuszane przez władze są sprzeczne zarówno z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak i dyrektywami Unii Europejskiej.

Obraz

DGP zawuaża, że dyrektywa 2000/31/WE stanowi, że dostawcy usług internetowych nie mogą podlegać nakazom monitorowania plików. Tymczasem polska ustawa w ogóle zabrania nadzorowania ruchu sieciowego, co dotyczy także wydanego przez I instancję nakazu filtrowania ruchu pod kątem materiałów, których opublikowanie narusza prawo autorskie.

Ze sprawy Chomikuj.pl wynika także skarga, jaka wpłynęła do Komisji Europejskiej ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich dotycząca niewłaściwej implementacji trzech unijnych dyrektyw w polskim prawie. Stanowi ono, że usługodawca jest zwolniony z odpowiedzialności za publikowane treści naruszające prawa autorskie do momentu, w którym zostanie powiadomiony o ewentualnym nadużyciu. SFP utrzymuje, że w związku z tym nie jest w stanie egzekwować swoich praw u administratorów między innymi takich serwisów jak Chomikuj.pl.

Jeżeli skarga zostanie rozpatrzona przez Komisję pozytywnie, to następnym krokiem będzie wyznaczenie okresu, w którym polskie władze będą musiały znowelizować prawo pod kątem implementacji unijnych dyrektyw. Jeżeli terminy zostaną przekroczone, to KE będzie miało podstawy do zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie na Rzeczpospolitą kary finansowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)