Sklep Google Play: 2 aplikacje z trojanem. Usuń je z telefonu

Sklep Google Play: 2 aplikacje z trojanem. Usuń je z telefonu

Google usunął kolejne szkodliwe aplikacje ze Sklepu Play
Google usunął kolejne szkodliwe aplikacje ze Sklepu Play
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nicolas Economou
Oskar Ziomek
18.01.2022 08:13

Sklep Google Play oferował kolejne szkodliwe aplikacje na Androida. W tym przypadku dwa programy były zainfekowane trojanem Joker. To oprogramowanie, które może wykradać dane z telefonu i narażać ofiarę na straty finansowe.

Badacze bezpieczeństwa z SecneurX ostrzegli w ostatnich dniach na Twitterze o dwóch szkodliwych aplikacjach na Androida, które zostały zainfekowane trojanem Joker i trafiły do oficjalnego sklepu Google Play. Chodzi o programy Fast Text Message (z ponad 10 tysiącami pobrań) oraz Arabic Translator, który został pobrany ponad tysiąc razy.

Aplikacje zostały już usunięte z Google Play, więc nie są zagrożeniem dla kolejnych osób, ale jeśli zostały pobrane wcześniej na smartfon z Androidem, to sam użytkownik musi zadbać o usunięcie programów z telefonu.

Szkodliwa aplikacja na Androida
Szkodliwa aplikacja na Androida

Trojan Joker to popularne zagrożenie często wykorzystywane przez atakujących do przejmowania danych z książki adresowej i treści SMS-ów (także tych weryfikacyjnych z banków). Dodatkowo Joker potrafi zapisywać użytkownika do niechcianych usług premium, co prowadzi do strat finansowych.

Chociaż co do zasady największa szansa na zainfekowanie telefonu z Androidem pojawia się, gdy użytkownik instaluje oprogramowanie spoza Google Play, opisywany przypadek to kolejny dowód, że zabezpieczenia Google'a nie są niezawodne. Stosowane filtry Play Protect nie są w stanie wykrywać bezbłędnie wszelkiego szkodliwego oprogramowania, stąd ryzyko infekcji jest w praktyce nieustanne.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)