Sklep Google Play: trojan w telefonach. 2 aplikacje do usunięcia

Sklep Google Play: trojan w telefonach. 2 aplikacje do usunięcia

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
18.12.2022 14:13

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida zidentyfikowano kolejne dwa szkodliwe programy. Chodzi o oprogramowanie zainfekowane trojanem Harly. 2 aplikacje trafiły łącznie do ponad tysiąca telefonów - warto upewnić się, że nie macie ich w swoich smartfonach.

Aplikacje na Androida znalezione w Google Play, o których mowa to Ambient Video & Photo Maker oraz Merry Camera - Photo Editor. Tę pierwszą pobrano ponad tysiąc razy - drugą ponad 500. Obydwa programy zostały dopracowane pod względem wizualnym. Przeglądając sklep Google Play użytkownik mógł więc z łatwością założyć, że aplikacje są bezpieczne i zapewnią deklarowaną funkcjonalność.

Jak jednak zwraca uwagę Tatyana Shishkova, w obydwu wymienionych programach zidentyfikowano szkodliwe oprogramowanie Harly. To trojan bankowy na Androida w praktyce podobny do popularnego Jokera. Zapisuje użytkownika do niechcianych usług premium, w efekcie czego do rachunku za telefon doliczają się wysokie kwoty.

W chwili tworzenia niniejszego tekstu, obydwie aplikacje na Androida nie są już dostępne w sklepie Google Play. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie trafiły do smartfonów nieświadomych użytkowników, których zainteresowało ich przeznaczenie. Warto więc upewnić się, czy wśród aplikacji w telefonie nie ma wymienionych programów i w razie konieczności je usunąć. Listę zainstalowanych aplikacji można zweryfikować z poziomu ustawień w systemie Android.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)