Sklep Google Play i aplikacja z trojanem. Nie pobieraj jej

Sklep Google Play i aplikacja z trojanem. Nie pobieraj jej

Fałszywa aplikacja w Google Play
Fałszywa aplikacja w Google Play
Źródło zdjęć: © Pixabay, Twitter
Oskar Ziomek
22.11.2022 15:24

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida zidentyfikowano kolejny program zainfekowany trojanem Harly, w dodatku nadal jest dostępny. Problematyczną aplikację pobrało jak dotąd ponad tysiąc osób.

Aplikacja Mini Voice Changer trafiła do sklepu Google Play mimo, że okazała się być zainfekowana trojanem Harly. To oprogramowanie podobne do znanego trojana Joker na Androida, które bez świadomości użytkownika zapisuje go do subskrybowania usług premium. Konsekwencją jest wyższy rachunek, ale zagrożeń jest więcej. Trojan potrafi również wykradać niektóre dane w tym np. treść SMS-ów, co może posłużyć oszustom podczas innych ataków - na przykład do przejęcia kodów uwierzytelniających z banku.

Program Mini Voice Changer to - przynajmniej z założenia - aplikacja z Google Play kierowana do najmłodszych użytkowników Androida. Jej głównym celem ma być zmiana głosu użytkownika na udający głos jednej z animowanych postaci. Co ważne, w chwili pisania niniejszego tekstu aplikacja jest nadal dostępna w Google Play. Zagrożenie wykryła Tatyana Shishkova będąca analityczką w firmie Kaspersky. O szczegółach poinformowała na Twitterze:

Użytkownicy, którzy zainstalowali wcześniej opisywaną aplikację z Google Play, najlepiej zrobią po prostu usuwając ją z telefonu. Pozostałych przestrzegamy przed instalacją. Krótkotrwała rozrywka w telefonie może się skończyć większym problemem, kiedy okaże się, że trojan Harly faktycznie zainfekował urządzenie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)