Skype pozwala przesyłać tajne wiadomości

Skype pozwala przesyłać tajne wiadomości

Marcin Paterek
07.01.2013 14:13

Miliony osób na całym świecie korzystają codziennie ze Skype’a i zapewne żadna z nich nie życzy sobie, by jej rozmowy były podsłuchiwane. Do zapewnienia prywatności program stosuje szyfrowanie algorytmem AES z 256-bitowym kluczem, ale nie wszystkim to wystarcza. Wojciech Mazurczyk, Maciej Karaś i Krzysztof Szczypiorski z Instytutu Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej odkryli, w jaki sposób podczas rozmowy przesłać sekretną wiadomość, której wyśledzenie może być w praktyce niezwykle trudne.

Obraz

Podczas szczegółowej analizy danych transmitowanych w rozmowach poprzez Skype zespół odkrył, że głos przesyłany jest w 130-bitowych pakietach, natomiast cisza sygnalizowana jest przez 70-bitowe pakiety, które program pomija podczas odtwarzania dźwięku. Tę właściwość naukowcy wykorzystali do stworzenia aplikacji SkypeHide, umożliwiającej dodawanie do transmisji sekretnych, zaszyfrowanych informacji w chwilach, gdy obaj rozmówcy milczą (jest to tzw. przekaz steganograficzny). Jeśli obie strony uruchomią ją podczas rozmowy, można w ten sposób przesłać w ciągu sekundy nawet 1 kilobit informacji, które są ignorowane przez normalną wersję Skype’a.

Wojciech Mazurczyk podkreśla, że przekazywane w ten sposób dane są niemal nie do odróżnienia od zwyczajnych pakietów, co czyni SkypeHide niezwykle trudnym do wykrycia narzędziem. Szczegółowe informacje na temat działania aplikacji zostaną zaprezentowane podczas czerwcowej konferencji 1st ACM Workshop on Information Hiding and Multimedia Security w Montpellier.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)