Skype w przeglądarce? Wkrótce to możliwe...

Skype w przeglądarce? Wkrótce to możliwe...

Redakcja
27.06.2012 14:34, aktualizacja: 27.06.2012 15:08

Z komunikatorem Skype można mieć jeden problem - w przeciwieństwie to niemalże każdego innego popularnego komunikatora, nie ma klienta Skype działającego w ramach przeglądarki internetowej.

To jednak wkrótce może się zmienić. Serwis Gigaom znalazł na stronach oddziałów w Londynie oraz Palo Alto oferty pracy dla inżynierów zainteresowanych tworzeniem aplikacji w oparciu o framework WebRTC, który obecnie ma status szkicu w organizacji W3C. To jednak nie przeszkadza takim firmom jak Google czy Microsoft poszukiwania osób, które w przyszłości zajmowałyby się przenoszeniem aplikacji do środowiska przeglądarek internetowych.

O ile przesyłanie tekstu przez internet to nie jest problem, o tyle przesyłanie obrazu i dźwięku nigdy nie miało uniwersalnej, otwartej implementacji. Zawsze użytkownik musiał zainstalować jakąś wtyczkę do przeglądarki, która umożliwiała komunikację ze innymi użytkownikami tej samej sieci — nie gwarantując komunikacji na wszystkich platformach systemowych. WebRTC jest odpowiedzią na tą niedogodność. Rozwijany początkowo przez Google, a później Mozillę i Operę framework zyskał uznanie i ostatecznie trafił do dalszych prac standaryzacyjnych w organizacji W3C. Już w marcu Microsoft poinformował poprzez IEBlog, że zamierza wdrożyć WebRTC w swoich produktach.

Przeniesienie Skype'a do środowiska internetowego to byłby dobry krok dla jednego z największych komunikatorów głosowych. Większa dostępność Skype powinna spowodować wzrost użytkowników aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)