Smart-liczniki energii mogą zawyżać pomiar – nawet o niemal 600%

Smart-liczniki energii mogą zawyżać pomiar – nawet o niemal 600%

Smart-liczniki energii mogą zawyżać pomiar – nawet o niemal 600%
Oskar Ziomek
13.03.2017 18:08

Jak wykazują najnowsze badania, błędów w działaniu sprzętu, a co za tym idzie przykrych konsekwencji dla użytkowników, można się dziś spodziewać chyba w każdej dziedzinie życia, która wspomagana jest przez elektronikę. W tym przypadku na warsztat trafiły nowoczesne smart-liczniki zużycia energii elektrycznej. Holenderscy naukowcy sprawdzili działanie dziewięciu takich urządzeń pochodzących z różnych lat produkcji, a wyniki są zaskakujące: rekordzista wskazywał zużycie na poziomie prawie siedmiokrotnie wyższym od tego faktycznego.

Test polegał na podłączeniu wszystkich liczników do tych samych odbiorników, a następnie symulowaniu zużycia prądu średniego gospodarstwa domowego. Wykorzystano tu między innymi żarówki (również LED), typowe sprzęty domowe oraz grzejniki. Testy trwały łącznie pół roku, a jako wynik referencyjny posłużył odczyt z „klasycznego” licznika analogowego.

Wyniki okazały się co najmniej zaskakujące. Tylko dwa elektroniczne liczniki poprawnie mierzyły zużycie. Dwa inne zaniżały wynik, ale co najgorsze, aż pięć twierdziło, że zużycie jest dużo wyższe niż w rzeczywistości. O ile rekordowe, ponad sześciokrotne zawyżenie najpewniej zauważylibyśmy na rachunku i zainteresowali się sprawą, o tyle mniejsze różnice w normalnym życiu może być bardzo trudno wychwycić.

Sprzęt wykorzystany do testów, źródło: University of Twente
Sprzęt wykorzystany do testów, źródło: University of Twente

Wszystko wskazuje na to, że wysokie zużycie rejestrowane jest przez licznik w sytuacjach, gdy w rzeczywistości pobierany jest bardzo niski prąd. Zaobserwowano to na przykład przy połączeniu ściemniaczy światła i dostosowanych do nich żarówek diodowych.

Dalsze badania wykazały, że zawyżone wyniki pojawiły się wyłącznie w licznikach, które wykorzystywały cewkę Rogowskiego, z kolei zaniżone – tam, gdzie elementem pomiarowym jest hallotron. Czy zatem w dobie coraz bardziej oszczędnych urządzeń pobierających mniej prądu, jedynym słusznym licznikiem okaże się analogowy z poprzedniej epoki?

Na tę chwilę nie wiadomo, jak można łatwo zmodyfikować elektroniczne liczniki, by poprawnie rejestrowały zużycie energii. Naukowcy szacują, że na całym świecie urządzeń dotkniętych podobnymi problemami mogą być miliony. W badaniach nie podano jednak nazw konkretnych produktów – a ciężko będzie samemu sprawdzić, czy dysponujemy urządzeniem, które w testach wykazało się skłonnościami do zakłamywania pomiaru.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)