Smartfony Samsunga nie zabezpieczają dostępu do pamięci, masz aktualizację?

Smartfony Samsunga nie zabezpieczają dostępu do pamięci, masz aktualizację?

Smartfony Samsunga nie zabezpieczają dostępu do pamięci, masz aktualizację?
Oskar Ziomek
04.01.2018 20:10, aktualizacja: 05.01.2018 10:59

W smartfonach Samsunga wykryto w ubiegłym roku podatność, dzięki której odpowiednio przygotowany exploit (SVE-2017-10086) jest w stanie uzyskać dostęp do pamięci urządzenia podczas transferu plików przez USB do komputera. Może się to stać zarówno przy korzystaniu z protokołu MTP, jak i w trybie tylko ładowanie, a co ważne nawet wtedy, gdy nie odblokowaliśmy ekranu urządzenia. Wykorzystujący tę podatność exploit nadal pozostaje realnym zagrożeniem, choć odpowiednie łatki oprogramowania zostały już wydane.

Problem dotyczyć ma całej masy Samsungów, w których działa Android od wersji 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) do 7.0 (Nougat). W praktyce oznacza więc smartfony wyprodukowane między 2012 a 2017 rokiem. Luka polega na braku zabezpieczenia reagowania na komendy, które wykonuje smartfon funkcjonujący jako serwer MTP, nawet wtedy, gdy jego ekran jest zablokowany. Atakujący może więc w cudzysłowie zmusić telefon, by wyświetlił listę wszystkich swoich plików – mimo, iż pamięć jest teoretycznie niewidoczna. Reszta jest tylko formalnością.

Jak wspomniano na wstępie, podatność została już załatana i to jeszcze w październiku oraz listopadzie ubiegłego roku, jednak wciąż wiele urządzeń mogło nie zostać zaktualizowanych. Jeśli więc dotychczas odkładaliśmy instalację wszelkich łatek na później, warto upewnić się, czy korzystając z Samsunga mamy już zainstalowane aktualizacje SMR-OCT-2017, bądź SMR-NOV-2017.

Wówczas można się uspokoić, że smartfon jest już odpowiednio chroniony, a dodatkowo upewnić – próbując celowo zaatakować go exploitem MTPwn dostępnym na GitHubie. Wykorzystuje on ten sam mechanizm i pozwala samodzielnie przetestować pod tym kątem odporność urządzenia, bo i tylko w celach demonstracyjnych został stworzony.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)