Smartfony z 6 GB RAM już na gwiazdkę? Samsung rozpoczął produkcję pamięci 12 Gb

Smartfony z 6 GB RAM już na gwiazdkę? Samsung rozpoczął produkcję pamięci 12 Gb

09.09.2015 12:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile pamięci operacyjnej potrzebujemy w nowoczesnym smartfonie?Już przynajmniej kilkanaście modeli (m.in. Galaxy Note 5 czyZenFone 2) wyposażonych jest w 4 GB RAM, a przecież jest to tyle,ile wciąż możemy znaleźć w większości dostępnych na rynkulaptopów. To jednak nie koniec. Jeszcze w tym roku spodziewajcie sięurządzeń z 6 GB RAM, gdyż Samsung rozpoczął właśnie na skalęprzemysłową produkcję swoich pamięci LPDDR4 w procesielitograficznym 20 nm. Pojemność jednego czipu to aż 12 Gb.

Przy o 50% większej gęstości niż dotychczas masowowykorzystywane czipy 8 Gb, łatwo będzie zamontować w smartfonie 6GB RAM – i nie ma wątpliwości, że ścigający się na cyferkiproducenci sprzętu z Androidem tak właśnie zrobią. To w końcutylko cztery czipy. Co więcej, zaoszczędzić będzie można miejscew smartfonach z 3 GB RAM, tu wystarczą tylko dwa układy pamięci.

Obraz

Od strony software'owej żadnego problemu z tym nie będzie.Android 5.0 wspiera architektury 64-bitowe, zarówno ARM jak i x86,które w teorii obsłużyć mogą nawet 16 eksabajtów pamięci –limitu tego długo jeszcze nie osiągniemy. Nawet jeśli zaś te 6 GBRAM w smartfonach będzie w sporej części leżało odłogiem, to itak oprogramowanie wyraźnie przyspieszy. Samsung chwali się, żejego nowe czipy 12 Gb są o 30% szybsze od poprzedników, na64-bitowej szynie pamięci mogą zapewnić przepustowość ok. 34Gb/s.

Systematyczny wzrost mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnejsmartfonów każe jednak sądzić, że już za 2-3 lata powinny byćone w stanie przejąć zadania zwykłych komputerów osobistych, wktórych postęp jest ostatnio dość ślamazarny. Spójrzmy na układExynos 7420, „mózg” Samsunga Galaxy S6: ten 64-bitowy,ośmiordzeniowy czip ze zintegrowanym GPU, wykonany w procesie 14 nm,w wielu benchmarkach wygrywa z desktopowymi Celeronami Intela czyczipami A4 AMD. Te układy nie są oczywiście demonami prędkości,ale dla wielu użytkowników wydają się być wystarczające.

Gdy kolejne generacje coraz bardziej miniaturyzowanych czipów ARMosiągną wydajność bliską współczesnych i3 czy i5, mogą dlawielu użytkowników zamienić się w uniwersalne urządzeniekomputerowe, jedyne jakiego będą potrzebowali. W połączeniu zmałą stacją dokującą, zewnętrznym monitorem i klawiaturą, te 6GB RAM szybko może znaleźć zastosowanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)