Software AG ofiarą ataku ransomware. Hakerzy żądają 20 milionów dolarów okupu

Software AG ofiarą ataku ransomware. Hakerzy żądają 20 milionów dolarów okupu

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
12.10.2020 12:56

Firma Software AG, siódmy pod względem wielkości producent oprogramowania w Europie, padła ofiarą ataku ransomware. Cyberprzestępcy z grupy "Clop" zażądali aż 20 milionów dolarów okupu. Część uzyskanych przez nich dokumentów już trafiła do sieci.

Według informacji podawanych przez ZDNet, cyberprzestępcy włamali się do bazy danych Software AG 3 października 2020 roku. Firma nie odzyskała pełnej sprawności po incydencie. Część plików nie udało się odzyskać, a za klucz deszyfrujący crackerzy życzą sobie 20 milionów dolarów.

Wstępne negocjacje pomiędzy firmą Software AG a cyberprzestępcami nie zakończyły się dobrze. W darkwebie opublikowano już część skanów paszportów, dowodów osobistych i adresów e-mail pracowników, a także dokumenty finansowe i wewnętrzne katalogi. Pliki mają stanowić dowód na to, że cyberprzestępcy mogą poważnie zaszkodzić firmie, jeśli ta nie zgodzi się zapłacić.

fot. ZDNet
fot. ZDNet
fot. ZDNet
fot. ZDNet

Z oświadczenia opublikowanego przez firmę wynika, że dane klientów, w tym usługi w chmurze, nie zostały przechwycone. Software AG stara się odzyskać pliki, natomiast cyberprzestępcy sugerowali w e-mailu, że nie powinni tego robić, bo mogą je uszkodzić. Grupa "Clop" wykazała się także sarkastycznym poczuciem humoru, zaczynając wiadomość słowami "Hello dear Software AG".

fot. ZDNet
fot. ZDNet

Software AG to druga co do wielkości firma w Niemczech i siódma w Europie. Obsługuje ponad 10 tysięcy korporacji w 70 krajach, a wśród nich znajdziemy znane marki, takie jak Fujitsu, DHL, Vodafone czy Telefonica. Software AG oferuje usługi takie jak: Korporacyjna Magistrala Usług (ESB), architekturę zorientowaną na usługi (SOA) czy Business Process Management System.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)