SONY blokuje Linuksa w PlayStation 3

SONY blokuje Linuksa w PlayStation 3

Wojciech Cybulski
29.03.2010 21:31, aktualizacja: 08.04.2010 23:56

Koncern SONY ogłosił za pośrednictwem swojego bloga, że wraz z następną aktualizacją firmware zniknie możliwość uruchamiania w konsoli PlayStation 3 "obcych systemów operacyjnych".

SONY już wiele miesięcy temu udostępniło możliwość zainstalowania systemu Linux na PS3, o czym nieraz pisaliśmy na łamach wortalu. Za uruchomieniem Linuksa na PlayStation 3 przemawiały szerokie możliwości konfiguracji tego systemu, co skutecznie rozszerzało mocno ograniczone możliwości konsoli. Po podłączeniu klawiatury i myszki właściciel PS3 zyskiwał dostęp do pakietu biurowego, przeglądarki internetowej oraz każdego innego programu, który da skompilować pod obecny w produkcie SONY procesor CELL. Niestety wraz z nadchodzącą aktualizacją oprogramowania PlayStation 3 funkcja odpowiedzialna za uruchamianie Linuksa na PS3 ma zostać zablokowana.

Oficjalnym powodem zablokowania możliwości uruchomienia Linuksa na PS3 jest "zagrożenie dla bezpieczeństwa", jakie stwarza taka ingerencja w konsolę. Producent ostrzega swoich klientów, którzy chcą dalej korzystać z dobrodziejstw dodatkowego systemu, by nie instalowali zaplanowanej na 1 kwietnia aktualizacji dla PS3. Niestety każdy, kto zrezygnuje z uaktualnienia konsoli, zostanie pozbawiony dostępu do PlayStation Network (a więc możliwości zabawy online czy też korzystania z udostępnianych dodatków do gier), nie będzie mógł także odtwarzać materiałów wideo przechowywanych na serwerze multimediów oraz nie będzie w stanie uruchomić programów dedykowanych PS3 i odtwarzać płyt Blu-ray Disc, które wymagają obecności firmware 3.21 lub nowszego.

Po wgraniu do PlayStation 3 aktualizacji oprogramowania 3.21 dostęp do dodatkowego systemu operacyjnego zostanie zablokowany. SONY zaleca swoim klientom, by przed wykonaniem aktualizacji stworzyli kopię zapasową zgromadzonych w dodatkowym systemie danych, gdyż będą one później niedostępne. Decyzja SONY stanowi niewątpliwy cios dla wszystkich tych, którzy poprzez instalację Linuksa na PS3 przekształcili swoje konsole w wielozadaniowe centra rozrywki, zdolne do uruchamiania bogatej kolekcji przydatnych programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)