Sony Digital Paper 2: nowa odsłona najpiękniejszego „czytnika e-booków”
Pierwsza generacja czytnika Sony Digital Paper wrażenie robiła przede wszystkich w dwóch aspektach – 13-calowy ekran i bardzo wysoka cena, wynosząca ponad 1000 dolarów. Kolejne wcielenie tego niezwykłego czytnika pojawi się w Stanach Zjednoczonych już w następnym miesiącu i, co cieszy, tym razem cena nie będzie aż tak zniechęcająca, choć nadal tanio nie będzie.
Z pewnością nowy czytnik Sony będzie urządzeniem atrakcyjnym. Producent postawił na minimalizm połączony z elegancją, co jak widać na opublikowanych grafikach, wyszło mu naprawdę dobrze. Nie będzie to mały czytnik, bowiem dostajemy 13,3-calowy ekran E Ink mogący pochwalić się rozdzielczością 1650×2200 pikseli.
Druga generacja Digital Paper przyniesie ze sobą 16 GB wbudowanej pamięci, co jak podaje Sony ma wystarczyć na około 10 tys. dokumentów w formacie PDF. Urządzenie mimo dużego ekranu, ma predyspozycje do bycia mobilnym – ma tylko 0,59 cm grubości i waży 349 gramów. Po odłączeniu od ładowarki Digital Paper ma wytrzymać trzy tygodnie.
Nowy Digital Paper, podobnie jak jego poprzednik, powinien zainteresować przede wszystkim użytkowników oczekujących urządzenia z najwyższej półki. Pracę nad wieloma dokumentami ułatwią dopracowane funkcje tworzenia notatek i rysunków, rozbudowane możliwości wyszukiwania oraz zabezpieczeń, w tym technologia szyfrowania przy wykorzystaniu 128-bitowego AES.
Tym razem cena będzie bardziej przystępna. Pierwsza generacja została wyceniona na 1100 dolarów w dniu premiery, a drugie wcielenie czytnika Sony Digital Paper kupimy za 700 dolarów.