Sony: Odtwarzacz filmów powinien być zawsze podłączony do Sieci

03.07.2013 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O ile w przypadku podłączania konsol do sieci i pożyczania gier Sony wykazał się (w porównaniu do Microsoftu) całkiem liberalnym podejściem, w kwestii filmów już tak różowo nie będzie. Podczas Anti-Piracy and Content Protection Summit w Los Angeles Spencer Stephens, CTO Sony Pictures, przedstawił listę wymagań dla idealnego z punktu widzenia jego pracodawcy systemu DRM dla nowego odtwarzacza 4K. Na razie to jedynie szkic i nie wiadomo na jaki system zdecyduje się firma, ale przedstawione wymagania nie budzą entuzjazmu.

Po pierwsze, każdy odtwarzacz będzie wymagał aktywacji na stronie 4KActivation.com, gdzie podać należy także model używanego telewizora. Specyfikacja HDPC 2.2 (PDF) obejmuje między innymi zabezpieczenie przed nagrywaniem materiału wysyłanego przez cyfrowe wyjścia odtwarzacza i ograniczenie odległości, na jaką materiał odtwarzany może być wysłany do zewnętrznego urządzenia (aby zapobiec odtwarzaniu przez Internet). Ponadto, Sony chce, aby nie powtarzały się tytuły materiałów i aby filmy odtwarzane były w TEE (Trusted Execution Environment), co ma zapewnić ochronę wrażliwych danych, ale umożliwić aktualizację systemu. Ponadto, podobnie jak robią to niektórzy wydawcy książek, Sony zamierza oznaczyć każdy materiał znakiem wodnym, zawierającym identyfikator odtwarzacza lub właściciela. W ten sposób można będzie wyśledzić osobę, do której należy dostępny w Sieci materiał, jeśli zabezpieczenia zostaną kiedyś złamane. Wisienką na torcie jest potrzeba trzymania odtwarzacza zawsze podłączonego do Internetu i logowania się przed każdym jednym odtworzeniem.

Obraz

Na koniec kilka słów o samym odtwarzaczu (widoczny na zdjęciu). Na początku tego roku Sony zapowiedział wprowadzenie na rynek odtwarzacza, który obsłuży materiały o rozdzielczości 4K (3840×2160) — FMP-X1 4K Ultra HD Media Player. Urządzenie jest kompatybilne jedynie z telewizorami 4K Sony i już można je kupić, wraz z dziesięcioma filmami, za 700 dolarów w sklepie producenta. Odtwarzacz jest przeznaczony do obsługi między innymi multimediów, które pochodzić będą z jeszcze nie uruchomionej usługi VoD Video Unlimited 4K, gdzie znajdą się filmy i seriale w tej rozdzielczości. Usługa ruszy jesienią, wypożyczenie filmu pełnometrażowego na 24 godziny ma kosztować 8 dolarów, kupno 30 dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)