Sony potwierdza nowości: HDMI 2.1 w nadchodzących telewizorach. Co z tego wynika?

Sony potwierdza nowości: HDMI 2.1 w nadchodzących telewizorach. Co z tego wynika?
11.02.2020 11:48
Sony zapowiada, które modele telewizorów na 2020 otrzymają HDMI 2.1, fot. Sony
Sony zapowiada, które modele telewizorów na 2020 otrzymają HDMI 2.1, fot. Sony

HDMI 2.1 to nowy standard popularnego interfejsu, z którego korzystają telewizory. Od 2019 mogliśmy go znaleźć w telewizorach marki LG typu OLED i LCD (z serii NanoCell). W tym roku trafi również do odbiorników innych marek, w tym Panasonic i Sony. Ta druga z firm właśnie potwierdziła, które modele swoich telewizorów otrzymają HDMI 2.1 i jakie funkcje tego standardu będą na nich dostępne.

Większość funkcjonalności standardu HDMI 2.1 kierowanych jest głównie do graczy oraz entuzjastów audio-wideo. Do ich grona zaliczamy między innymi obsługę rozdzielczości 4K przy 120 FPS (lub 8K przy 60 FPS), Variable Refresh Rate, czyli mechanizm dopasowywania odświeżania obrazu do silnika gry, który minimalizuje opóźnienia i eliminuje rozrywanie obrazu przy niestabilnym klatkażu. Ponadto HDMI 2.1 wprowadza także Auto Low Latency Mode (ALLM), czyli automatyczny tryb gry. W tej chwili obsługuje go Xbox One X i polega to na tym, że gdy chcemy przełączyć się na port HDMI z konsolą, telewizor automatycznie aktywuje tryb gry, wyłączając wszelkie upłynniacze obrazu oraz minimalizując tzw. input lag (czyli czas, jaki upływa między naciśnięciem przycisku na kontrolerze, a odświeżeniem ruchu na telewizorze). Jeśli jednak chcemy na tej konsoli oglądać Netflixa, bądź film na płycie Blu-ray / 4K UHD Blu-ray, tryb ten wyłącza się (bo akurat może pogarszać jakość odtwarzanych filmów i seriali).

Sony OLED A8, fot. Sony
Sony OLED A8, fot. Sony

Do tej pory jedynym telewizorem Sony z obsługą HDMI 2.1 był ZG9 (8K Ultra HD) z 2019. Nowymi modelami Sony na 2020 rok, które będą posiadać złącza HDMI 2.1 są ZH8 (8K Ultra HD) oraz XH90 (4K Ultra HD). Wszystkie z nich posiadają panele LCD, aczkolwiek jedynie model XH90 otrzyma wszystkie oferowane przez Sony opcje HDMI 2.1 (ALLM i VRR nadejdą w ramach aktualizacji). Jeśli zaś chodzi o telewizory OLED marki Sony, to nowy model A8, a także serie XH95 i XH85 (LCD) będą natomiast obsługiwać jedną z funkcji standardu HDMI 2.1 (fizycznie posiadając gniazda HDMI 2.0) – protokół eARC. Umożliwi on przesyłanie dźwięku o znacznie wyższym bitrate, a także obsługę kontenerów Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio, oferujących bezstratny Dolby Atmos (format dźwięku obiektowego). Do tej pory Atmos przesyłany przez ARC był dostępny w wersji stratnej (przez Dolby Digital Plus). Ogólnie eARC powinien zapewnić mniejszą problematyczność z formatem Atmos, który bywa niekiedy kłopotliwy w ustawieniu.

Wszystkie powyższe funkcje są niezwykle ważne w kontekście nowej generacji konsol, z Xbox Series X i PlayStation 5 na czele. Jeśli myślicie o kupnie nowego telewizora, warto zakupić już model z HDMI 2.1, a jeśli przy okazji rozważacie także dokupienie sprzętu audio w formie soundbara bądź amplitunera wraz z głośnikami, zadbajcie o to, aby akcesoria te przepuszczały sygnał w 4K z HDR-em, 120 FPS, VRR, Dolby Vision, obsługiwały ALLM oraz były kompatybilne z eARC. Może brzmieć to nieco skomplikowanie, ale zaręczam, że naprawdę warto.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)