Xbox Series X: Phil Spencer udostępnił zdjęcie procesora konsoli (mini-analiza)

Strona główna Aktualności
fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

O autorze

Szef marki Xbox, Phil Spencer, w jednym z komentarzy na Twitterze zamieścił fotografię SoC nadchodzącego Xboksa Series X. Co w tym ciekawego? W samej fotografii nic, natomiast intrygujących szczegółów dostarcza jej analiza.

Wiedząc, że kondensatory SMD na laminacie procesorów Zen 2 mają około 1,7 mm długości, można obliczyć przybliżone wymiary czipu Xboksa. Oczywiście to wymaga dodatkowego założenia, że będą identyczne, ale koniec końców zarówno nowe Ryzeny, jak i układ nadchodzącej konsoli Microsoftu są produkowane w zakładach TSMC pod egidą AMD, więc to prawdopodobne.

W rezultacie serce Xboksa Series X zdaje się mieć powierzchnię między 440 a 460 mm². To z kolei pokrywałoby się z doniesieniami DigitalFoundry, które mówi o dużym układzie, mierzącym co najmniej 400 mm², a także plotkami dotyczącymi specyfikacji.

Osiem rdzeni Zen 2 zajmuje 74 mm², a 40 CU w Radeonie RX 5700 XT – 251 mm². Tym niemniej, według plotek, Xbox Series X ma mieć nie 40, ale 56 CU. Wiadomo, że nie ma tu mowy o skalowaniu proporcjonalnym. Ot, choćby z uwagi na kontroler pamięci. Jednak poszczególne plotki i przecieki okazują się zaskakująco spójne. Zapowiada się więc naprawdę mocna konsola.

© dobreprogramy
s