Sony rozszerza swój program AOSP. Już wkrótce Android bez zbędnych aplikacji

Sony rozszerza swój program AOSP. Już wkrótce Android bez zbędnych aplikacji

Sony rozszerza swój program AOSP. Już wkrótce Android bez zbędnych aplikacji
Tomek Kondrat
01.10.2014 20:56, aktualizacja: 03.10.2014 20:41

Sony pozwoli swoim użytkownikom na skorzystanie z czystego Androida w postaci AOSP. Jest to rezultat porozumienia, które zostało zawarte z grupą deweloperów FXP nieco ponad trzy lata temu. Sony zapowiada, że otworzy pliki źródłowe dla zdecydowanie większej liczby urządzeń, niż miało to miejsce do tej pory. Użytkownicy będą mogli skorzystać ze zbudowanego przez siebie oprogramowania lub plików przygotowanych przez grupę FXP.

Jakiś czas temu Sony włączyło w swoje szeregi Alina Jerpeleę – lidera grupy FXP. Jego zadaniem w firmie jest nadzorowanie programu AOSP, który Sony rozwija od kilku lat. Pierwszym urządzeniem, którego źródła zostały uwolnione, był smartfon Xperia S. Do tej pory Sony udostępniło źródła dla pięciu urządzeń: Xperii S, Xperii Z, Xperii ZL, Xperii L oraz Xperii Tablet Z. Wedle zapowiedzi Alina Jerpelei, który przemawiał podczas konferencji xda:devcon w Manchesterze, Sony planuje udostępniać źródła nie tylko dla flagowców, ale większości wprowadzanych na rynek urządzeń. Może to oznaczać udostępnienie plików niezbędnych do zbudowania czystego Androida dla kilku już wydanych urządzeń.

350126360465008577

Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla użytkowników tzw. custom ROM-ów, czyli nieoficjalnych wersji oprogramowania tworzonych przez deweloperów skupionych przy tematycznych forach internetowych. Sony dostrzegło wkład deweloperów – amatorów w rozwój oprogramowania. Wkład programistów można odnaleźć np. w jądrach systemu stosowanych w telefonach. Zadaniem Jerpelei jest również tworzenie poradników dla początkujących, którzy w przyszłości mogą wspomóc rozwój Androida.

Sony jest jednym z nielicznych producentów, który udostępnia pliki źródłowe dla swoich urządzeń. Na podobny krok zdecydowała się również Motorola. Jest to jednak bezpośredni efekt współpracy z Google. Pliki udostępniają również producenci współpracujący z firmą CyanogenMod Inc.

Pozostaje z niecierpliwością czekać na wprowadzenie planów w życie. AOSP jest ciekawą alternatywą dla często niezwykle zaśmieconego oprogramowania producentów. Pierwsze efekty tych zapowiedzi powinniśmy odczuć już niedługo.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)