Spectator view pozwoli na oglądanie „hologramów” bez gogli Microsoft HoloLens

Spectator view pozwoli na oglądanie „hologramów” bez gogli Microsoft HoloLens

Spectator view pozwoli na oglądanie „hologramów” bez gogli Microsoft HoloLens
14.02.2017 15:09

Podczas korzystania z wirtualnej lub zmiksowanej rzeczywistości jesteśmy w niej zamknięci, a inne osoby nie mogą zobaczyć generowanych obiektów. Microsoft zdecydował się to zmienić, umożliwiając nagrywanie wideo z „hologramami” wyświetlanymi przez HoloLens i nie chodzi o przechwytywanie obrazu samymi goglami, a za pomocą zmodyfikowanej zwykłej kamery.

Korzystając z HoloLens widzimy wirtualne „hologramy”, możemy również wchodzić z nimi w interakcje, oczywiście nie poczujemy ich zmysłem dotyku. Generowany obraz bez problemu przedstawimy innym osobom mającym na sobie gogle. Co jednak z pozostałymi? Można próbować opisać im to słownie, ale bez doświadczenia tego samego widoku, będzie to naprawdę trudne, momentami wręcz niewykonalne.

Microsoft HoloLens: Uses for Spectator View

Rozwiązaniem jest Spectator view, technologia opracowana przez Microsoft, która pozwala na rejestrowanie obrazu wyświetlanego przez HoloLens. Całość odbywa się za pomocą specjalnej kamery, znajdującej się w tym samym pomieszczeniu, co osoby korzystające z gogli. Technologia opiera się na połączeniu sprzętu z oprogramowaniem – kamera wyposażona jest we własne HoloLens, a na podłączonym komputerze, uruchomiona jest odpowiednia aplikacja.

Spectator view sprawdzi się w wielu sytuacjach. Technologię możemy wykorzystać do wspomnianego wcześniej nagrywania filmów. Ponadto mogę z niej skorzystać twórcy aplikacji na HoloLens, by lepiej przedstawić swój produkt. Spectator view umożliwia również prowadzenie demonstracji na żywo – jedna lub kilka osób korzysta z gogli, reszta ogląda rejestrowany materiał na ekranach swoich laptopów, widząc zmiksowaną rzeczywistość w wysokiej rozdzielczości.

Microsoft HoloLens: Building a Spectator View Rig

Co ważnie, nie musimy kupować specjalnej kamery. Jak już wspomnieliśmy, kamera wymaga HoloLens i musi spełnić wyznaczone przez Microsoft wymogi. Dokumentacja Spectator view została udostępniona na GitHub i może po nią sięgnąć każdy zainteresowany. Ponadto Microsoft opublikował materiał wideo, który przedstawia krok po kroku, jak stworzyć kamerę mogącą zarejestrować obraz z nałożonymi „hologramami”.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)