Spectator view pozwoli na oglądanie „hologramów” bez gogli Microsoft HoloLens

Spectator view pozwoli na oglądanie „hologramów” bez gogli Microsoft HoloLens

14.02.2017 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas korzystania z wirtualnej lub zmiksowanej rzeczywistości jesteśmy w niej zamknięci, a inne osoby nie mogą zobaczyć generowanych obiektów. Microsoft zdecydował się to zmienić, umożliwiając nagrywanie wideo z „hologramami” wyświetlanymi przez HoloLens i nie chodzi o przechwytywanie obrazu samymi goglami, a za pomocą zmodyfikowanej zwykłej kamery.

Korzystając z HoloLens widzimy wirtualne „hologramy”, możemy również wchodzić z nimi w interakcje, oczywiście nie poczujemy ich zmysłem dotyku. Generowany obraz bez problemu przedstawimy innym osobom mającym na sobie gogle. Co jednak z pozostałymi? Można próbować opisać im to słownie, ale bez doświadczenia tego samego widoku, będzie to naprawdę trudne, momentami wręcz niewykonalne.

Microsoft HoloLens: Uses for Spectator View

Rozwiązaniem jest Spectator view, technologia opracowana przez Microsoft, która pozwala na rejestrowanie obrazu wyświetlanego przez HoloLens. Całość odbywa się za pomocą specjalnej kamery, znajdującej się w tym samym pomieszczeniu, co osoby korzystające z gogli. Technologia opiera się na połączeniu sprzętu z oprogramowaniem – kamera wyposażona jest we własne HoloLens, a na podłączonym komputerze, uruchomiona jest odpowiednia aplikacja.

Spectator view sprawdzi się w wielu sytuacjach. Technologię możemy wykorzystać do wspomnianego wcześniej nagrywania filmów. Ponadto mogę z niej skorzystać twórcy aplikacji na HoloLens, by lepiej przedstawić swój produkt. Spectator view umożliwia również prowadzenie demonstracji na żywo – jedna lub kilka osób korzysta z gogli, reszta ogląda rejestrowany materiał na ekranach swoich laptopów, widząc zmiksowaną rzeczywistość w wysokiej rozdzielczości.

Microsoft HoloLens: Building a Spectator View Rig

Co ważnie, nie musimy kupować specjalnej kamery. Jak już wspomnieliśmy, kamera wymaga HoloLens i musi spełnić wyznaczone przez Microsoft wymogi. Dokumentacja Spectator view została udostępniona na GitHub i może po nią sięgnąć każdy zainteresowany. Ponadto Microsoft opublikował materiał wideo, który przedstawia krok po kroku, jak stworzyć kamerę mogącą zarejestrować obraz z nałożonymi „hologramami”.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)