Nie zapomnij o spisie powszechnym. Możesz dostać 5000 zł mandatu

Nie zapomnij o spisie powszechnym. Możesz dostać 5000 zł mandatu

dowód osobisty
dowód osobisty
Źródło zdjęć: © WP
Konrad Siwik
08.09.2021 17:16

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 powoli dobiega końca. Jeżeli jeszcze się nie spisaliście, macie na to czas do końca września. Wszystko można zrobić przez internet.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Do czego czasu każdy pełnoletni obywatel ma obowiązek przystąpienia do spisu. Co ciekawe również emigranci i cudzoziemcy przebywający na terenie naszego kraju powinni wziąć udział w badaniu. "Jest to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim wyraz naszej postawy obywatelskiej, ponieważ wyniki spisu będą miały ogromny wpływ na przyszłość naszego kraju" – czytamy na rządowej stronie.

Badanie z zakresu statystyki ludności ma na celu zebranie informacji dotyczących stanu i struktury ludności w danym momencie na określonym terenie. Odmowa udzielenia odpowiedzi może wiązać się z karą grzywny w wysokości aż do 5 tysięcy złotych. Dotyczy ona również podania fałszywych informacji, które może skończyć się nawet pozbawieniem wolności.

Jak się spisać?

Jeżeli do tej pory nie spełniliście obowiązku spisu powszechnego, możecie to zrobić na kilka sposobów. Najprostszą i rekomendowaną przez nas opcją jest dokonanie spisu drogą internetową. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

W kolejnym etapie należy zalogować się, korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub numeru PESEL i indywidualnego hasła. Można je zdefiniować, podając nazwisko rodowe matki.

Pozostałe opcje to kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 22 279 99 99 lub wizyta w odpowiednim urzędzie gminy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (492)