Spoon – uruchamianie aplikacji w chmurze, które możemy wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa

Spoon – uruchamianie aplikacji w chmurze, które możemy wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa

Spoon – uruchamianie aplikacji w chmurze, które możemy wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa
Redakcja
26.06.2014 14:35

Jedną z bardzo skutecznych metod ochrony przed infekcjami i szkodliwym oprogramowaniem jest używanie wirtualizacji i izolowanie oprogramowania o podwyższonym ryzyku. Niektóre z rozwiązań teoretycznie wcale nie są dedykowane do zapewnienia bezpieczeństwa, lecz mogą zostać tak wykorzystane. Jednym z nich jest serwis Spoon.net, który oferuje przeglądarki internetowe uruchamiane w ramach chmury producenta. Choć aplikacja działa lokalnie na naszym komputerze, to wszystkie jej dane są synchronizowane z globalnym kontem internetowym.

Obraz

Zasada działania jest bardzo prosta. Zainteresowany użytkownik wchodzi na stronę producenta, a następnie pobiera niewielki plugin (około 22 MB), pozwalający na uruchomienie środowiska. Po jego zainstalowaniu i uruchomieniu w lokalnej przeglądarce startuje aplikacja mająca swoją część po stronie usługi Spoon. Co ważne, całość nie wymaga do instalacji uprawnień administratora, może więc być uruchamiana na komputerach z kontami użytkowników o ograniczonym dostępie. Sam plugin tak naprawdę zapewnia środowisko uruchomieniowe dla aplikacji oferowanych w ramach usługi, dlatego uruchamiane w jej ramach aplikacje nie muszą być realnie zainstalowane lokalnie.

Według autorów, zainstalowane przeglądarki zachowują się w tym środowisku dokładnie tak samo, jak gdyby były zainstalowane lokalnie, użytkownik ma z ich poziomu dostęp do własnej sieci. W efekcie możliwe jest testowanie różnych rozwiązań bez konieczności instalowania wielu przeglądarek, rozwiązanie to jest więc świetnym wyborem dla osób tworzących strony internetowe. Wszystkie dane są synchronizowane w obrębie używanych urządzeń, platformę można więc wykorzystać nawet do utrzymywania ciągłości pracy z przeglądarką. Zapewnia to jeszcze większy komfort niż usługi oferowane przez samych twórców przeglądarek jak np. synchronizacja otwartych kart.

Obraz

Jako że rozwiązanie to stosuje wirtualizację systemu plików, rejestru i niektórych obszarów systemu operacyjnego jak obiekty jądra, może zostać również wykorzystane w celu bezpiecznego przeglądania stron internetowych. Przeglądarka nie komunikuje się z prawdziwym systemem bezpośrednio, a właśnie przez środowisko Spoon. Usługa umożliwia wykorzystanie wtyczek takich jak Java, Flash, AIR, a nawet DirectX. Usługa działa w ramach wszystkich popularnych przeglądarek internetowych: Internet Explorera 6-11, Chrome, Firefoksa, Safari oraz Opery; wspiera również wiele edycji systemu Windows począwszy od XP, poprzez Server 2003, Vistę, 7, Server 2008 aż po Windows 8 i edycję Embedded. Niestety, próba uruchomienia Spoon na Windows 8.1 wersji 64-bitowej zakończała się informacją o niewspieranej platformie, możliwe, że same zabezpieczenia systemu nie pozwalają na korzystanie z tej aplikacji.

Cała platforma nie ogranicza się jedynie do przeglądarek internetowych. Uruchamiać na niej w sposób zwirtualizowany możemy szeroki wachlarz obsługiwanych aplikacji. Znajdziemy wśród nich np. edytor Notepad++, archiwizator 7-Zip, Dropboksa, czy nawet środowisko programistyczne Eclipse. Uruchamiane w sposób izlolowany mogą być nawet niektóre aplikacje służące do ochrony użytkownika: HitmanPro, antywirus ClamWin czy manager haseł KeePass. Darmowe konto przewiduje 5 GB przestrzeni dyskowej, co na samą przeglądarkę powinno być wielkością w zupełności wystarczającą. Osoby zainteresowane większą pojemnością i zastosowaniem komercyjnym powinny zwrócić uwagę na plany płatne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)