Spotify próbuje opóźnić premierę książki na swój temat przez oskarżenia o piractwo

Spotify próbuje opóźnić premierę książki na swój temat przez oskarżenia o piractwo
08.10.2017 11:28
Spotify próbuje opóźnić premierę książki na swój temat przez oskarżenia o piractwo
Mariusz Błoński
Mariusz Błoński

Przed kilkoma miesiącami Rasmus Fleischer, który przez lata był zaangażowany w rozwój The Pirate Bay, mówił w wywiadzie, że serwis Spotify u zarania swoich dziejów wcale nie brzydził się piractwem. Wręcz przeciwnie, serwis chętnie z pirackich plików korzystał, pobierając je m.in. z The Pirate Bay.

Fleischer udzielił wywiadu przy okazji przygotowywania, wraz z czterema innymi badaczami, książki o historii Spotify. Badaczami, gdyż Fleischer ma tytuł doktora, a jego dysertacja dotyczyła ekonomii politycznej muzyki. On i jego koledzy otrzymali dofinansowanie ze szwedzkiego rządowego funduszu finansującego badania podstawowe i za pieniądze te postanowili opisać historię Spotify.

Książka ma się ukazać w 2018 roku, ale już nie spodobała się władzom serwisu. Z autorami skontaktował się prawnik Spotify, który zażądał, by zaprzestali oni prowadzenia swoich badań, gdyż naruszają w ten sposób warunki użytkowania serwisu.

Fleischer i jego koledzy chcieli np. sprawdzić zbadać zasady działania Spotify i przekonać się, czy można nadużyć jego systemu rekomendacji. Wykorzystaliśmy na przykład około setki robotów, by sprawdzić, czy odsłuchiwanie przez nie tych samych plików może prowadzić do pojawienia się różnych rekomendacji w zależności od tego, czy robot został zarejestrowany jako mężczyzna czy kobieta – mówi Fleischer. Badaliśmy też na małą skalę możliwość manipulowania systemem. Nie zbieraliśmy przy tym żadnych danych użytkowników. Wykorzystaliśmy metody, które opisaliśmy w naszym wniosku o dofinansowanie i które zostały zatwierdzone przez Szwedzką Radę Badań, dodaje.

Co interesujące Spotify od lat wie o projekcie oraz o przeprowadzanych badaniach i dotychczas firma nie miała najmniejszych zastrzeżeń. Pojawiły się one po tym, jak Fleischer udzieliły wywiadu, w którym wspomniał o pirackiej przeszłości Spotify.

Dziewiętnastego maja kierownik naszego projektu otrzymał list od Benjamina Helldena-Hegelunda, prawnika Spotify. Datę wysłania listu trudno uznać za przypadek. Spotify domagało się, byśmy 'potwierdzili na piśmie', że 'zaprzestaliśmy działań niezgodnych z warunkami korzystania z serwisu' – mówi Fleischer. Podobny list wysłano do sponsora, Szwedzkiej Rady Badań.

Spotify jest zaniepokojone pojawiającymi się informacjami dotyczącymi metodologii badań. Z doniesień tych wynika, że badacze celowo podjęli działania naruszające zasady korzystania z serwisu, czytamy w liście. Grupa badawcza sztucznie zawyżała liczbę odtwarzanych utworów i manipulowała usługami Spotify za pomocą skryptów i innych zautomatyzowanych procesów. Spotify przypuszcza, że fakt regularnego naruszania warunków korzystania z serwisu nie był znany Szwedzkiej Radzie Badań i jest przekonane, że SRB uważa, iż finansowane przez nią badania powinny być prowadzone z zachowaniem zasad etycznych oraz przestrzeganiem odpowiednich praw, napisali przedstawiciele Spotify.

Fleischer broni się mówiąc, że manipulacja była dokonana na niewielką skalę, a jej celem było jedynie przekonanie się, czy serwisem można manipulować na dużą skalę. Takie bowiem twierdzenie wysuwali niektórzy dziennikarze. Prawdą jest również, że 'staraliśmy się ukryć naszą przestępczą działalność' wykorzystując w tym celu łącza VPN, przyznaje. Zdaniem Fleischera serwisowi chodzi wyłącznie o to, by nie dopuścić do ukazania się książki, w której zostaną ujawnione jego niechlubne początki.

Na szczęście dla badaczy Szwedzka Rada Badań już zajęła stanowisko i jest ono dla nich korzystne. Rada oświadczyła, że zamknęła sprawę, nie zgadza się z argumentami Spotify i nie wycofa finansowania. Książka „Spotify Teardown. Inside the Black Box of Streaming Music” ukaże się nakładem MIT Press.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)