Sprzedają "cały internet", czyli kod pierwszej przeglądarki. Transakcję potwierdził Tim Berners-Lee

Sprzedają "cały internet", czyli kod pierwszej przeglądarki. Transakcję potwierdził Tim Berners-Lee

Pierwsza przeglądarka - WorldWideWeb
Pierwsza przeglądarka - WorldWideWeb
Źródło zdjęć: © W3.org
Łukasz Michalik
16.06.2021 19:13

NFT, czyli niewymienialne obiekty cyfrowe, wydają się zyskiwać na popularności. Dowodem na to jest kod pierwszej przeglądarki internetowej, który twórca WWW, Tim Berners-Lee, postanowił wystawić na aukcję.

Co konkretnie sprzedaje człowiek, któremu zawdzięczamy współczesne oblicze internetu? Choć nie brakuje doniesień o sprzedaży "kodu internetu" albo "kodu do internetu", w praktyce na aukcję wystawiony zostanie kod pierwszej przeglądarki internetowej, wchodzącej w skład pakietu oprogramowania, upublicznionego przez Tima Bernersa-Lee w 1991 roku.

Poza samym kodem, którego autentyczność i unikalność potwierdza cyfrowy token, w zestawie znajduje się półgodzinna, animowana wizualizacja kodu, list od sir Tima, a także opracowany przez niego, wektorowy plakat.

Cena wywoławcza została ustalona na 1000 dolarów, a techniczną obsługę aukcji zapewnia dom aukcyjny Sotheby’s. Oferty można składać od 23 do 30 czerwca 2021 roku.

Tim Berners-Lee
Tim Berners-Lee© Wikimedia Commons, Paul Clarke, Lic. CC BY-SA 4.0

Dlaczego Tim Berners-Lee zdecydował o sprzedaży kodu? Decyzja może budzić zdziwienie, zwłaszcza w kontekście faktu, że nigdy nie zdecydował się na opatentowanie swojego wynalazku. W tym przypadku stwierdził jednak, że zdobyte dzięki licytacji środki chce przeznaczyć na cele charytatywne.

NFT - sposób na cyfrowe unikaty

Warto w tym miejscu zauważyć, że technologia NFT staje się coraz popularniejszym sposobem na monetyzację unikatowych, cyfrowych treści. Niedawno w ten sposób został sprzedany wiralowy, popularny przed laty filmik "Charlie bit my finger".

"Everydays - The First 5000 Days" - cyfrowy oryginał został sprzedany za 69 mln dol.
"Everydays - The First 5000 Days" - cyfrowy oryginał został sprzedany za 69 mln dol.© Beeple

Obejrzeć w sieci może go każdy, podobnie jak skopiować na własny dysk, ale cyfrowy oryginał będzie tylko jeden.

W podobny sposób sprzedano również najdroższe, jak do tej pory, cyfrowe dzieło. To zapisany w pliku JPEG obraz Beeple’a (Mike’a Winkelmanna) pod tytułem "Everydays – The First 5000 Days". W marcu 2021 roku obraz został sprzedany za ponad 69 mln dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)