SQL Server 2017 RC1 z Active Directory na Linuksie: Microsoft pokochał pingwiny?

SQL Server 2017 RC1 z Active Directory na Linuksie: Microsoft pokochał pingwiny?

19.07.2017 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z najważniejszych klejnotów koronnych Microsoftu, systemzarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server, wreszcie doczekałsię pierwszego kandydackiego wydania wersji 2017. Wreszcie, gdyżspodziewaliśmy się go już w czerwcu, jednak nic straconego. To conajważniejsze, jest dostępne. Microsoft kocha Linuksa, więc SQLServer 2017 działa już na systemach z Pingwinem – i to równiedobrze, co na Windows Serverze.

Z informacji na blogu Technetu o nowym SQL Serverze nie dowieciesię za wiele. Już jednak w zeszłym roku Microsoft odsłoniłjednak kulisyprzeniesienia SQL Servera na Linuksa, czyli zbudowania warstwyabstrakcji, która pozwoli odtworzyć niezależnie od systemuoperacyjnego te wszystkie funkcje, z których bazodanowy systemkorzystał wywołując API win32, kernel NT i biblioteki aplikacjiWindowsa. Takich zależności było mnóstwo – i trzeba przyznać,że Microsoft zrobił to fantastycznie.

Obecnie na Linuksie SQL Server jest uruchamiany jako normalnalinuksowa aplikacja (Linux Host Extensions), która rozmawia zsystemem przez jego API. Gdy rozszerzenie hosta zostaje uruchomione,ładuje ono i inicjalizuje warstwę abstrakcji SQLPAL, zajmującąraptem 8 MB. Na tej warstwie uruchamiane są programowo izolowaneprocesy, działające w tej samej przestrzeni adresowej. To przedewszystkim SQL Server, który do komunikacji z SQLPAL wykorzystujeponad 1200 różnych windowsowych wywołań.

Obraz

Wygląda to na rysunku tak, jakby były tu trzy warstwy, jednak wrzeczywistości w samym procesie nie ma żadnych ograniczeń.Wymagający wydajnościowo kod w SQL Serverze (np. dostęp do dysku),może porozumieć się bezpośrednio z linuksowym kernelem,korzystając z napisanych w assemblerze bezpośrednich interfejsów.Dołączone do tego wszystkiego windowsowe biblioteki też niepowinny obciążać systemu, to ułamek normalnego Windowsa –nieskompresowane zajmują jedynie 81 MB.

I tak, przez ostatnie wszystkie wydania Community TechnologyPreview, SQL Server 2017 zdołał przynieść pełne wsparcie naLinuksie dla kluczowych dla misji firmy obciążeń (w tym mechanizmgrup dostępności Always On zintegrowany z natywnymi rozwiązaniamiklastrowania), przetwarzanie danych grafów, adaptacyjneprzetwarzanie zapytań oraz integrację z Pythonem dla funkcjianalitycznych.

Wraz z Release Candidate 1 dostajemy na Linuksie integrację zuwierzytelnianiem przez Active Directory, szyfrowanie przesyłanychprzez linuksowy serwer danych po TLS, nowe funkcje w usługachmaszynowego uczenia, rozszerzenia możliwości usług analitycznych iulepszenia usług integracji dla Linuksa i Windows Servera.Dostarczono też nowe benchmarki, które mają pokazać, że SQLServer bije rekordy wydajności i pozostawia konkurencyjne bazydanych daleko z tyłu.

Zainteresowani wypróbowaniem SQL Servera 2017 RC1 powinni zerknąćwpierw do blogana TechNecie. Z naszej strony polecamy po prostu pamiętać, żeżyjemy w 2017 roku i skorzystaćz Dockera – instalacja gotowego kontenera jest najprostsz,wystarczy mieć Docker Engine w wersji przynajmniej 1.8, oraz ze 4 GBRAM dla kontenera.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)