Android Studio to oficjalne środowisko programistyczne dla deweloperów aplikacji dla Androida. Program bazuje na dobrze znanym IntelliJ IDEA.
AppCode to zaawansowane, zintegrowane środowisko deweloperskie dla programistów iOS i macOS. Można w nim tworzyć aplikacje w Swifcie, Objective-C i C++, ale obsługuje także inne języki. Można też tworzyć tu proste strony oraz łączyć się z wieloma systemami kontroli wersji.
Xcode to kompleksowe środowisko programistyczne, w którym znajdziemy wszystkie narzędzia potrzebne do pisania programów dla Maków, iPhone'ów, iPadów, iPodów, Apple TV i Apple Watchy.
Arduino to otwarte środowisko programistyczne, na którym można przygotować programy dla płytki deweloperskiej o tej samej nazwie.
CodeLite to zintegrowane środowisko programistyczne zawierające graficzny interfejs zarządzania przestrzeniami roboczymi, projektami oraz kodem, które wydane zostało dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS.
Eclipse to środowisko programistyczne, w którym można pisać niemal każdym języku programowania i skryptowym. Program znany jest przede wszystkim z dobrego IDE dla Jacy, C/C++, JavaScriptu i PHP. Inne języki i platformy można doinstalować w postaci dodatków.
IntelliJ IDEA Community Edition to darmowa wersja popularnego środowiska programistycznego, w którym można programować w Javie (Groovy, Kotlin)) i Scali, także na Androida. Przy pisaniu w Javie można korzystać z Mavena i Gradle'a. Dodatkowe języki i funkcje można doinstalować w postaci wtyczek do programu.
Komodo IDE jest zaawansowanym środowiskiem programistycznym dla osób tworzących strony internetowe oraz aplikacje w Perl, Python, Tcl, PHP, Ruby oraz JavaScript.
Lazarus to zintegrowane środowisko programistyczne, bazujące na kompilatorze Free Pascal (należy go zainstalować osobno), zgodne z programem firmy Borland (Delphi) oraz bibliotekami Lazarus Component Library (LCL), które są odpowiednikiem VCL.
NetBeans IDE to intuicyjne środowisko programistyczne, w którym można szybko przygotować programy, aplikacje mobilne i webowe w wielu językach. NetBeans doskonale radzi sobie z Javą, JavaScriotem, C/C++, HTML5 i PHP. Program ten ma status oficjalnego środowiska programistycznego dla Javy 8.
Qt Creator to oferujące potężne możliwości, wieloplatformowe środowisko programistyczne (IDE), które kierowane jest do programistów tworzących aplikacje w językach C/C++ z wykorzystaniem biblioteki Qt. Umożliwia ono deweloperom wygodne tworzenie oprogramowania dla systemów Windows, Linux, Mac OS, a także takich platform mobilnych jak Android, Blackberry OS, Symbian, Maemo i MeeGo.
Visual Studio Mac Community to podstawowa wersja świetnego środowiska programistycznego Microsoftu z możliwością pracy z chmurą Azure. Środowisko można wykorzystać do budowania aplikacji dla Maców (C# i F#), iOS-a, Androida, chmury Azure, webowe (ASP.NET Core) oraz wieloplatformowe gry (Unity).
Visual Studio for mac to zintegrowane środowisko programowania, przeznaczone przede wszystkim do pisania aplikacji mobilnych i chmurowych. Można w nim pisać w języku C# aplikacje dla systemów macOS, iOS, Android i urządzeń ubieralnych. Można też wykorzystać Visual Studio do pisania w innych językach po doinstalowaniu rozszerzeń.
Visual Studio for Mac to kompletne środowisko programistyczne Microsoftu, pozwalające budować aplikacje dla chmury, iOS-a, macOS-a, Androida czy elektroniki do noszenia. Środowisko zawiera narzędzia do projektowania programów, edycji, profilowania i debugowania.
Xamarin studio to bardzo dobre środowisko programistyczne do tworzenia aplikacji mobilnych dla Androida, Android Wear, iOS-a, tvOS, Apple WatchKit, kompatybilnych z C# SDK Microsoft Band, a także programów dla OS X z wykorzystaniem różnych API firmy Apple. Xamarin Studio jest też doskonałym środowiskiem do pisania w F#, do którego dostarcza szablony, debugger i kolorowanie składni.