Środowisko Unity 8 i serwer Mir trafiają do repozytoriów Ubuntu 14.04 LTS

Środowisko Unity 8 i serwer Mir trafiają do repozytoriów Ubuntu 14.04 LTS

Środowisko Unity 8 i serwer Mir trafiają do repozytoriów Ubuntu 14.04 LTS
Redakcja
26.02.2014 12:24, aktualizacja: 26.02.2014 18:22

Jakiś czas temu informowaliśmy, że Unity 7 stosowane do tej pory, nadal będzie domyślnym środowiskiem graficznym Ubuntu 14.04, wersji o przedłużonym wsparciu, niemniej otrzyma kilka istotnych zmian. Nie oznacza to, że prace nad nową wersją Unity, a także serwerem wyświetlania Mir na jaki postawił Canonical stoją w miejscu. Świadczą o tym ostatnie zmiany, które choć nie bez problemów i ogromnymi cięciami, już teraz pozwalają przekonać się, jak będzie wyglądać nowy interfejs… o ile uda nam się go uruchomić. Czy jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa zrealizuje swoje cele i zaprezentuje coś naprawdę interesującego? Wiemy na pewno, że w obliczu poparcia jakie ma konkurencyjny Wayland, sprawa nadal jest bardzo kontrowersyjna.

Obraz

Pakiety z nową wersją Unity 8, a także nowym serwerem wyświetlanie Mir trafiły już do repozytoriów Ubuntu 14.04. Nie będą one jednak z pewnością domyślnie instalowane, użytkownik może zrobić to ręcznie. W menadżerze oprogramowania należy włączyć proponowane aktualizacje, odświeżyć repozytoria, a następnie zainstalować pakiet unity8-desktop-session-mir (dla Mir) bądź też unity8-desktop-session-x11 (dla X11 i xMir). Na koniec wystarczy się wylogować i zmienić środowisko na nowo zainstalowane. Oczywiście nadal są to rozwiązania testowe i daleko im do stabilności. W żadnym przypadku nie jest zalecane ich używanie w rozwiązaniach produkcyjnych. Wersja stabilna pojawi się być może w Ubuntu 14.10.

Być może, bo nie jest to nic pewnego, a jedynie postawione plany, które w razie potrzeby mogą się zmienić. Nowy interfejs został stworzony głównie z myślą o telefonach i tabletach, ale ma zagościć również na tradycyjnych komputerach. Developerzy z Canonical sami przyznają, że spotykają się z obawami, jakby nie było to dobre rozwiązanie, tłumaczą to jednak kwestią dostosowania do danego urządzenia i zapewniają, że nowe Unity nie będzie w przypadku tradycyjnego pulpitu żadnym dziwolągiem - trudno tu nie odnieść wrażenia, że konfrontuje się to chociażby z interfejsem Modern od Microsoftu, który nie każdemu przypadł do gustu. Czy z unity będzie inaczej? Przekonamy się być może jeszcze w tym roku.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)