Stabilna wersja Chrome 5 dla Windows, Linux i Mac OS

Stabilna wersja Chrome 5 dla Windows, Linux i Mac OS

25.05.2010 18:12, aktualizacja: 25.05.2010 20:16

Google udostępnił stabilną wersję swojej przeglądarki internetowej Chrome 5.0. Jest to także pierwsze stabilne wydanie dla systemów Linux oraz Mac OS.

W Chrome 5 wprowadzono możliwość synchronizowania preferencji w wersjach przeglądarki zainstalowanych na różnych urządzeniach. Wcześniej dotyczyło to jedynie zakładek, jednak dzięki zmianom zakres funkcji został poszerzony o motywy, stronę startową, ustawienia stron i język. Pojawiła się również możliwość instalowania rozszerzeń w trybie anonimowym. Ważnym elementem Chrome jest lepsza obsługa technologii HTML5. Przeglądarka obsługuje nowe funkcje HTML5 takie jak interfejsy programowania geolokacji, App Cache, WebSockets czy "przenieś-upuść". Wprowadzono również integrację z Adobe Flash Playerem, który korzysta teraz z mechanizmu automatycznej aktualizacji.

W najnowszym wydaniu Chrome naprawiono także sześć większych błędów związanych z bezpieczeństwem programu. Dwa z nich oznaczone są jako wysoce niebezpieczne, pozostałe - umiarkowanie niebezpieczne. Naprawione luki dotyczą m.in. imitowania paska adresu, błędu pamięci w trybie bezpiecznego przeglądania czy nieprawidłowego wykonywania JavaScript w rozszerzeniach dla przeglądarki. Z pełną listą zmian można zapoznać się na stronie bezpieczeństwa Chromium Projects.

Chrome 5 w wersji beta dostępny był na początku tego miesiąca. Zdaniem producenta przeglądarka była nawet o 35% szybsza w porównaniu z poprzednimi wydaniami. Bardzo dobrze poradziła sobie w testach V8 Benchmark Suite, które badają wydajność programu pod względem przetwarzania JavaScript. Pojawiła się również znacznie lepsza obsługa HTML5. Z okazji wprowadzenia przeglądarki w wersji beta pokazano również oryginalny klip reklamowy, którego jednak nie ominęły kontrowersje.

Chrome 5.0 można pobrać z naszego vortalu dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)