StarCraft II stał się poligonem doświadczalnym sztucznej inteligencji

StarCraft II stał się poligonem doświadczalnym sztucznej inteligencji

StarCraft II stał się poligonem doświadczalnym sztucznej inteligencji
10.08.2017 13:43

Osiągnięcia sztucznych inteligencji w dziedzinie spuszczanialudziom łomotu w tradycyjnych grach strategicznych trudno przełożyćna realne scenariusze apokalipsy rodem z Terminatora – życie tonie plansza do go. Co innego z RTS-ami, takimi jak StarCraft: tutajzłożoność gry jest nieporównywalnie wyższa, a gracze muszą nietylko planować swoje operacje, ale i zgadywać, co robi w większościniewidziany przeciwnik. Co zaś najważniejsze, wszystko dzieje sięw czasie rzeczywistym. Teraz należący do Google zespół DeepMindotwiera drzwi do wykorzystania StarCrafta II jako środowiskaszkolenia sztucznych inteligencji dla każdego zainteresowanego.

O swoim zainteresowaniu StarCraftem eksperci z DeepMind mówilijuż w zeszłym roku, po tym, jak ich sztuczna inteligencja AlphaGojako pierwsza pokonała jednego z najlepszych ludzkich graczy wturnieju go. Ogłoszono wtedy, że stworzone zostanie otwarteśrodowisko badawcze, dostępne dla każdego, kto chciałby pracowaćnad projektowaniem agentów zdolnych rywalizować w e-sportowychturniejach.

Ze swojej strony Blizzard oferuje teraz kompletne StarCraftII API, przeznaczoną do celów badawczych wersję gryskompilowaną na Linuksa, przeznaczoną do uruchamiania w chmurze.Oferuje ona nie tylko interfejsy do skryptowania AI i rozpoznawaniaobrazu, ale też wsparcie dla gier offline między sztucznymiinteligencjami, dokumentację, próbki kodu i przykładowe boty.Dostarczona zostaje też biblioteka 65 tysięcy zanonimizowanychbitew między ludźmi, które posłużą do trenowania agentów – ato dopiero początek, bo w ciągu najbliższych tygodni liczba tychbitew wzrośnie do pół miliona.

StarCraft II DeepMind feature layer API

We współpracy z Blizzardem, DeepMind prezentuje SC2LE(StarCraft II Learning Environment), nowe wyzwanie dla zajmującychsię maszynowym uczeniem przez wzmacnianie. Wieloagentowy problem,obejmujący interakcję wielu graczy, z ograniczonym dostępem doinformacji i ogromną przestrzenią działań, wymagający zarównoplanowania strategicznego na wiele minut naprzód jak i szybkichtaktycznych zagrań podczas lokalnych starć – szachy przy tym tobłahostka. Nawet na małej mapie 84×84 mamy około 100 milionówmożliwych akcji.

Przygotowane przez DeepMind narzędzie PySC2upraszcza ogarnięcie udostępnionego API StarCrafta II: zamienia onoje w środowisko nauki przez wzmacnianie, oferując interfejsy dlaagentów poprzez które mogą wchodzić w interakcję z grą,obserwować wydarzenia i podejmować działania.

Poziom skomplikowania gry sprawia, że na początku łatwiejbędzie zająć się jednak dostarczonymi też minigrami – tj.poszczególnymi aspektami StarCrafta II, w których agenty będąmogły uczyć się np. zbierania zasobów, przemieszczania po mapie,budowania właściwych jednostek. Podzielenie rozgrywki na takiemoduły pomóc ma w testowaniu i porównywaniu różnych technik odróżnych badaczy, zanim jeszcze przejdzie się do budowy AI zdolnychogarnąć całą grę.

Trained and untrained agents play StarCraft II full 1vs1 game

Jak na razie, dostępne agenty są bardzo słabe. Nawetnajmocniejsze z nich nie są w stanie wygrać z AI gry na najniższympoziomie trudności. Początkowo problemem może być nawetutrzymanie wydobycia minerałów, sprawa banalna dla ludzkich graczy.Szkolenie z nadzorem pomaga, ale to poziomu zawodowych graczy drogajeszcze bardzo daleka.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)