Stellarium, GPS Status, ISS Detector i Maverick – najciekawsze programy tygodnia

Stellarium, GPS Status, ISS Detector i Maverick – najciekawsze programy tygodnia

13.08.2016 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Część z Was jest już pewnie w drodze na jubileuszowy HotZlot, więc w tym tygodniu zebrałam najciekawsze nowości z naszej bazy programów, które mogą przydać się w terenie. Wszystkie nowości znajdziecie na stronie Nowe Programy, gdzie możecie wybrać swój system operacyjny.

Stellarium

Stellarium to wiartualne planetarium, dostępne zupełnie za darmo. Z końcem lipca wydana została stabilna wersja 0.15 programu, wprowadzająca sporo nowości i poprawek, w tym nazwy gwiazdozbiorów stosowane przez Macedończyków, Ojibwe, Lakotów i Gamilarojów. Poprawiona została wyszukiwarka, obsługa teleskopów podłączonych do komputera i wiele innych.

Obraz

W naszej bazie programów znajdziecie Stellarium dla Windowsa, Maca, Androida i iOS.

GPS Status & Toolbox

GPS Status & Toolbox to aplikacja pokazująca wszystkie dane na temat położenia i kierunku, jakie jest w stanie uzyskać smartfon, a także różne dane pogodowe, jak ciśnienie, temperatura czy punkt rosy, jeśli jest taka możliwość. Monitor satelitów pokazuje, z których sygnał jest używany i gdzie się aktualnie znajdują. W ustawieniach znajdziemy też monitor wskazań wszystkich sensorów smartfonu i różne skórki, na przykład czerwono-czarną do nawigacji nocą i jasną do nawigacji w dzień. Aplikacja ma oczywiście możliwość zapisywania punktów i nawigowania do nich „na azymut”.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

GPS Status with Sunrise & Sunset

GPS Status to prosta aplikacja dla systemu iOS, wskazująca współrzędne na podstawie wskazań GPS-u. Aplikacja potrafi też szacowaną dokładność wskazań, wysokość nad poziomem morza w metrach i stopach, ciśnienie oraz datę, godzinę wschodu i zachodu słońca.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

ISS Detector

ISS Detector to kolejna aplikacja dla lubiących patrzeć w niebo. Podaje ona kolejne przeloty i pozycję sztucznych satelitów Ziemi (w darmowej wersji aplikacji są to tylko satelity Iridium) oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Można nie tylko dowiedzieć się, z której strony i o której godzinie widoczny będzie na niebie wybrany obiekt, ale też nakierować telefon na odpowiedni punkt na niebie.

ISS Detector

Korzystając z okazji przypomnę też o wciąż rozwijanej ISS onLive, która pozwala śledzić pozycję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i oglądać nagrania z umieszczonych na niej kamer.

Maverick

Maverick to rozbudowany program wspomagający nawigację w terenie. Służy nie tyle do odnajdowania trasy, co do rejestrowania ścieżki, zapisywania współrzędnych punktów oraz nawigowania na azymut. W aplikacji można przede wszystkim zobaczyć swoje położenie na mapie, ale też szybko włączyć rejestrowanie ścieżki, która zostanie na mapie pokazana, oraz w każdej chwili zapisać punkt pośredni ze współrzędnymi lub wrócić do punktu zapisanego wcześniej. Format zapisu współrzędnych, jednostki miar i tym podobne parametry można zmienić w ustawieniach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Game Maker: Studio

W tym tygodniu nie proponuję żadnej gry, jednak jeśli macie pomysły, możecie w każdej chwili przystąpić do projektowania. GameMaker: Studio, którego mała aktualizacja została wydana kilka dni temu, jest dostępny za darmo do zastosowań edukacyjnych i prywatnych. Środowisko przeznaczone jest do projektowania gier 2D, jest relatywnie proste i świetnie nadaje się do stawiania pierwszych kroków w branży cyfrowej rozrywki. Nie oznacza to, że nie powstają w nim komercyjne projekty. Oto kilka z nich:

Made with GameMaker Showreel

Proste zadania można wykonać bez programowania, a bardziej zaawansowane, jak kontrola fizyki czy efektów, implementuje się w dość prostym języku GML. W grach można implementować też obsługę płatności, sklepów, reklam i tak dalej.

Środowisko IDE GameMaker dostępne jest w 3 edycjach: Free, Professional i Master. Każda z nich oferuje dodatkowe możliwości i zawiera modułu eksportu gier na różne platformy – od konsol po smartfony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)