Steve Wozniak reanimuje antyki — uruchamiał komputery Apple I

Steve Wozniak reanimuje antyki — uruchamiał komputery Apple I

20.06.2013 14:51, aktualizacja: 20.06.2013 15:36

W kontekście komputerów osobistych myślę, że to najbardziej historyczny z historycznych dni — powiedział współzałożyciel firmy Apple, kiedy uruchamiał ponownie rzadkie komputery Apple I w San Jose.

Maszyn Apple I nie było na Świecie wiele. Obecnie szacuje się, że jest ich jeszcze, przy optymistycznych założeniach, około 50, ale nie wiadomo, ile wciąż można uruchomić. Niedawno jeden z nich osiągnął rekordową cenę — został sprzedany za 671 tysięcy dolarów. Sam komputer, zaprojektowany przez Steve'a Wozniaka w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku (trafił na rynek w 1976), był jednym z czynników, o których w Krzemowej Dolinie mówi się, że zapoczątkowały prawdziwą rewolucję. Złożone w garażu Steve'a Jobsa maszyny przetarły szlak dla użytecznego i niedrogiego komputera osobistego. Był to też początek jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych marek, jakie dziś znamy.

MerciryNews.com
MerciryNews.com

Stowarzyszenie History san Jose dało się w końcu przekonać, aby uruchomić swoją maszynę Apple I. Eksponat przez 30 lat nie był ruszany, gdyż nikt nie chciał być tym, który „usmażył” bezcenny komputer. Własne maszyny tego dnia przynieśli także Wendell Sander — jeden z twórców Apple III, Allen Baum — kolega Steve'a Wozniaka i były pracownik Apple, Andy Jong — właściciel sklepu komputerowego w Berkley i oczywiście sam Steve Wozniak.

Trzy z pięciu maszyn dały się uruchomić bez większych problemów, zostały na nich uruchomione gry (Star Trek, Life) i oryginalne oprogramowanie. Nie wiadomo kiedy znów uda się zgromadzić 5 tych antyków w jednym miejscu. Steve Wozniak twierdzi, że prawdopodobnie nigdy.

Relację z wydarzenia można znaleźć na łamach Mercury News. Warto również obejrzeć maszyny w akcji na filmie oraz obejrzeć przygotowania do uruchomienia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)