Streaming nie zastąpi playerów: 7 odtwarzaczy muzyki na Androida

Streaming nie zastąpi playerów: 7 odtwarzaczy muzyki na Androida

Streaming nie zastąpi playerów: 7 odtwarzaczy muzyki na Androida
Łukasz Maślanka
27.01.2016 18:03, aktualizacja: 29.01.2016 13:18

Smartfon bez muzyki? To nie zdarza się już zbyt często. Rolę odtwarzacza naszych ulubionych utworów przejęły na siebie aplikacje serwisów streamingowych, takie jak Spotify. Ale co zrobić w sytuacji, gdy ktoś woli mieć swoją muzykę zawsze przy sobie, w pamięci smartfonu lub tabletu z Androidem? Mamy dla Was listę wartych uwagi odtwarzaczy muzycznych.

Poszukiwania aplikacji do odtwarzania muzyki na Androida rozpoczęliśmy, bo... zmusiło nas do tego Google. Po raz kolejny zawiódł bowiem program Muzyka Google Play, który co prawda ma swoje zalety (np. wyświetlanie wgranych w chmurę Google piosenek posiadacza konta wraz z utworami dostępnymi w ramach abonamentu), ale jest też bardzo zasobożerny i potrafi zawiesić smartfon. Gdy po raz kolejny zdarzyło się, że aplikacja nagle się wyłączyła, a przez nią urządzenie przestało reagować na polecenia, miarka się przebrała. Nadszedł czas, aby poszukać alternatywy.

Nasze poszukiwania skierowaliśmy w stronę programów, które wyglądają nowocześnie (najlepiej, jeśli nawiązują do estetyki Material Design) i oferują nieco więcej funkcji niż tylko proste uruchamianie, przewijanie oraz zatrzymywanie muzyki. Podczas testów zwracaliśmy też uwagę na to, czy dana aplikacja posiada wbudowany korektor dźwięku. Ważne było kryterium popularności: szukaliśmy takich aplikacji, które warto pokazać szerszej publiczności, ale pamiętaliśmy także o tych znanych i cenionych. Celowaliśmy głównie w programy, które wykorzystują pliki muzyczne wgrane na urządzenie. Ale zrobiliśmy jeden wyjątek od tej reguły. Jaki? O tym dowiecie się na końcu tekstu.

AIMP

AIMP to program dobrze znany wielu użytkownikom komputerów z Windowsem, bo właśnie na ten system pojawiła się jego pierwsza wersja. Jej twórca poszedł za ciosem i stworzył też wersję na urządzenia z Androidem. Podobnie, jak z wydaniem windowsowym, również wersja mobilna jest dostępna za darmo.

Aplikacja spełnia dwa podstawowe zadania. Służy jako odtwarzacz muzyki (w formatach: APE, MP3, WAV, OGG, MPGA, UMX, MOD, MO3, WV IT, S3M, MTM, XM, FLAC, MP4, M4A, M4B, MPC, AAC, OPUS, DSF, DFF, TTA) oraz radia internetowego (pliki w formacie: PLS i M3U). [img=aimp1][join][img=aimp2]Aplikacja posiada wbudowany korektor dźwięku, za pomocą którego dopasujemy do naszych oczekiwań m.in. wysokie i niskie tony muzyki, można też powierzyć programowi zadanie samodzielnego skonfigurowania korektora. AIMP-em można sterować za pomocą opcji wewnątrz aplikacji, widżetów (w Androidzie 4.x także na ekranie blokady urządzenia) oraz zestawu słuchawkowego. Program jest lekki, prosty w obsłudze i nieprzeładowany funkcjami, dlatego powinien sprawdzić się w codziennym użytkowaniu.

Program AIMP na Androida pobierzecie z naszej bazy aplikacji.

Phonograph Music Player

To aplikacja, której twórca czerpał garściami z google'owych wytycznych projektowania programów zgodnych z Material Design. Phonograph jest nasycony żywymi kolorami oraz animacjami, a kolorystyka zmienia się automatycznie w zależności od kolorów okładki słuchanej aktualnie płyty. W aplikacji znajdziemy też (charakterystyczny dla Material Design) duży przycisk funkcyjny, który służy do uruchamiania oraz zatrzymywania muzyki.

Strona estetyczna wyróżnia aplikację Phonograph Music Player na tle konkurencji. Program jest przejrzysty, łatwo grupować w nim muzykę wg takich kategorii, jak nazwa piosenki, wykonawca lub album, z którego pochodzi. Aplikacja posiada też edytor tagów, które opisują piosenki lub albumy, co ułatwia pobieranie okładek płyt z zasobów Last.fm. W programie nie brakuje podstawowych opcji, jak np. możliwości tworzenia własnych list odtwarzania lub zarządzania muzyką przy użyciu widżetów.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja jest ciągle w wersji beta, co sprawia, że instalując ją trzeba się liczyć z ograniczeniami. Brakuje jeszcze opcji edycji muzyki z poziomu folderów, Phonograph Music Player nie odczytuje też plików z karty SD, a jedynie te wgrane do pamięci urządzenia. Te funkcje mają się pojawić w programie wraz z kolejnymi aktualizacjami.

Phonograph Music Player na Androida pobierzecie z naszej bazy programów.

Pulsar Music Player

To jeden z nowszych odtwarzaczy muzycznych w sklepie Google Play, który premierę miał pod koniec 2015 r. Program prezentuje się dobrze pod względem graficznym, a jego design mocno nawiązuje do wymogów Material Design. Jest też lekki (plik instalacyjny ma ok. 3 MB) i prosty w obsłudze, oferuje podstawowe możliwości związane z odtwarzaniem plików muzycznych.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Pulsar Music Player grupuje pliki muzyczne według nazwy wykonawcy lub utworu, gatunku muzyki lub folderu na urządzeniu. Możemy tworzyć własne playlisty i edytować tagi ID3. Aplikacja ma wbudowaną wyszukiwarkę plików i pozwala zarządzać muzyką w widoku listy folderów. Program pozwala też dodać widżet służący do sterowania odtwarzaczem muzycznym. Wadą jest natomiast brak korektora muzycznego. Dostęp do niego oraz do dodatkowych możliwości personalizacji wyglądu aplikacji uzyskamy, kupując wersję Pro za ok. 16 zł. Mimo tych braków, aplikacja jest warta uwagi dzięki swojemu wyglądowi i prostocie obsługi.

Pulsar Music Player na Androida jest dostępny w naszej bazie aplikacji.

Pixel Music Player

To aplikacja, która pozwala nie tylko odtwarzać muzykę z pamięci smartfonu lub tabletu z Androidem, ale też dzięki niej można się wybrać w muzyczną podróż. Wszystko dzięki systemowi rekomendowania muzyki, za który odpowiada usługa ShoutCast.

W aplikacji odtworzymy pliki muzyczne w standardowych formatach: MP3, WAV oraz OGG, jest też wsparcie dla formatu FLAC. Program pozwala skorzystać z dwóch korektorów muzycznych: systemowego Androida lub wbudowanego w aplikację. W tym drugim wariancie, możemy ręcznie podkręcić jakość emitowanego dźwięku lub wybrać jedną z gotowych konfiguracji: rockową, jazzową, folkową, heavy metalową, hiphopową lub inną. Aplikacja pozwala też skorygować jakość basu, natomiast opcje dotyczące dźwięku 3D uzyskamy po wykupieniu wersji Premium, która kosztuje ok. 10 zł. [img=pixel1][join][img=pixel2]Program dzieli muzykę wg tytułów utworów, nazw wykonawców i albumów, a także playlist. Możemy też dodawać poszczególne piosenki do kolejki odtwarzania, pobierać okładki albumów z internetu oraz edytować tagi ID3. Pixel Music Player oferuje też dostęp do systemu rekomendacji muzycznych, dzięki któremu wpisując nazwę danego wykonawcy wyszukamy stacje radiowe grające np. rocka lub muzykę pop. Pełne możliwości tej funkcji są dostępne w wersji płatnej programu, podobnie jak możliwość pobierania tekstów piosenek oraz dodatkowe opcje personalizacji wyglądu aplikacji, np. doboru koloru tła oraz animacji przejścia między poszczególnymi ekranami.

Pixel Music Player na Androida znajdziecie w naszej bazie programów.

BlackPlayer Music Player

Tym, którzy nie przykładają większej uwagi do wyglądu odtwarzacza muzycznego, polecamy aplikację BlackPlayer Music Player. Program otworzy muzykę w standardowych formatach, m.in. MP3, WAV lub OGG, a na smartfonach lub tabletach z Androidem 4.1 lub nowszym otworzymy także pliki FLAC bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek.

Aplikacja oferuje prosty design, utrzymany w ciemnej tonacji. Do wyboru mamy trzy motywy graficzne, wszystkie w czerni. Możemy też skorzystać z kilku fontów do wyboru oraz animacji, które pojawiają się podczas przełączania między poszczególnymi funkcjami dostępnymi w programie.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

BlackPlayer Music Player ma też wbudowany korektor dźwięku, za pomocą którego skorygujemy bas, podkręcimy głośność i wybierzemy kilka standardowych konfiguracji dźwięku, np. rockową lub jazzową. Program pozwala też dodawać okładki do albumów, edytować tagi piosenek oraz płyt, a także ustawić godzinę, o której odtwarzana muzyka zostanie wyłączona.

Dodatkowe możliwości personalizacji wyglądu programu zyskamy, kupując wersję Pro, która kosztuje ok. 4 zł. Do codziennego słuchania muzyki za pomocą BlackPlayer Music Player wystarczy jednak wersja podstawowa. Znajdziecie ją w naszej bazie aplikacji.

PowerAmp

PowerAmp to najbardziej rozbudowana aplikacja spośród wszystkich polecanych przez nas odtwarzaczy muzycznych. Jest też płatna (kosztuje 8,50 zł), a jej możliwości możemy przetestować podczas 15 dni okresu próbnego. Warto dać jej szansę, bo powinna spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Aplikacja obsługuje pliki muzyczne w formacie: MP3, MP4/M4A, OGG, WMA, FLAC, WAV, APE, WV, TTA, MPC i AIFF, co sprawia, że jest bardzo uniwersalna. Ma rozbudowany korektor, w którym możemy skorzystać z gotowych opcji ulepszania dźwięku lub stworzyć własny profil ustawień, a także osobno skorygować brzmienie basu, wysokich tonów oraz stereo. Muzyką możemy zarządzać w oparciu o katalog folderów dostępny na urządzeniu, PowerAmp pozwala też konfigurować sposoby sterowania muzyki, np. umożliwiając włączenie opcji przenikania się piosenek. Odtwarzaniem utworów możemy sterować za pomocą aplikacji lub widżetów, które posiadają sporo opcji konfiguracji, a w urządzeniach z Androidem 4.2 lub nowszym widżety wyświetlą się również na ekranie blokady smartfonu lub tabletu. Muzykę uruchomimy w trybie wg kolejności w danym albumie lub losowo.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

PowerAmp oferuje sporo opcji konfiguracji wyglądu urządzenia, m.in. pozwala pobrać teksty piosenek) (za pomocą wtyczki aplikacji Musixmatch) oraz brakujące okładki odtwarzanych albumów (i wyświetlać je za pomocą animacji, obsługiwanej przez OpenGL). Z okładkami bywa jednak problem, bo aplikacja wykorzystuje do tego celu tagi dodane do poszczególnych utworów i zdarza się, że pobrany plik nie jest odpowiednio dopasowany. Wygląd PowerAmpa możemy zaś konfigurować przy użyciu motywów, dostępnych w sklepie Google Play.

Aplikację PowerAmp na Androida znajdziecie w naszej bazie programów.

SoundCloud

SoundCloud nie jest klasycznym odtwarzaczem muzyki, ale uważamy, że na ten serwis warto zwrócić uwagę. Nie bez kozery bowiem nazywany jest YouTube'm dla muzyki.

Aby rozpocząć korzystanie z SoundCloud, należy założyć konto. Można to zrobić przy użyciu adresu e-mail, albo logując się przez konto Facebooka lub Google. Później zyskujemy dostęp do milionów utworów, podcastów oraz audiobooków. W SoundCloud próbki swojej twórczości prezentuje wielu mało znanych artystów, grających rozmaite gatunki muzyki, takie jak techno, rock'n'roll, disco, reggae lub hiphop. Dzięki temu możemy odkryć mnóstwo nieznanych na szerszą skalę utworów. Aplikacja posiada wygodną i prostą w obsłudze wyszukiwarkę, pozwala też przeszukiwać swoje zasoby po tagach lub nazwach poszczególnych rodzajów muzyki.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja SoundCloud pozwala też szybko dotrzeć do polubionych przez nas utworów oraz playlist, wyświetlając je w osobnej zakładce. Ładnie dla oka prezentuje się też odtwarzacz muzyki, wyświetlający duże zdjęcie artysty lub płyty, z której pochodzi utwór. Z poziomu odtwarzacza piosenki możemy udostępniać na naszym soundcloudowym profilu, dodawać do sekcji „Ulubione”, zostawiać komentarze (co ciekawe, nie tylko pod utworem, ale np. pod jego konkretną częścią i w danej minucie trwania) lub udostępniać je w mediach społecznościowych. Aplikacja korzysta z wbudowanego w Androida mechanizmu dzielenia się treściami.

SoundCloud na Androida znajdziecie w naszej bazie programów.

Dla wielu osób smartfon jest obecnie podstawowym urządzeniem do słuchania muzyki. Możliwości jest wiele, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że duża część zadań związanych z muzyką przejęły na siebie serwisy streamingowe, jak Spotify, Muzyka Google Play lub Tidal. Przez to klasyczne odtwarzacze, które wykorzystują pliki muzyczne wgrane do pamięci smartfonu lub tabletu, odeszły nieco w cień. Ale przecież nie każdy fan muzyki musi być jednocześnie użytkownikiem serwisów do streamingu. Dlatego mamy nadzieję, że polecane przez nas odtwarzacze muzyczne na Androida sprawdzą się w codziennym użyciu i sprawią, że słuchanie muzyki na urządzeniu mobilnym będzie czystą przyjemnością. Programy opisane w tekście to też efekt czysto subiektywnego wyboru. Dlatego jeśli używacie innych aplikacji muzycznych, możecie nam polecić je w komentarzach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)