Strona Bitcoin.org zhakowana. Oszuści ukradli ponad 60 tysięcy złotych

Strona Bitcoin.org zhakowana. Oszuści ukradli ponad 60 tysięcy złotych

Bitcoin
Bitcoin
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Karolina Kowasz
25.09.2021 18:01

Cyberprzestępcom udało się przejąć witrynę Bitcoin.org, która jest oficjalną stroną dotyczącą kryptowaluty Bitcoin. Hakerzy podmienili część zawartych na niej informacji w taki sposób, aby zachęcić niczego nieświadomych użytkowników do przelewania im pieniędzy.

Zgodnie z informacjami Bleeping Computer, cała sytuacja miała miejsce zaledwie przez jeden dzień. Niestety wiele osób zdążyło w tym czasie nabrać się na informacje umieszczone przez cyberprzestępców. 

Sposób działania

Oszuści postanowili wykorzystać znane zabiegi socjotechniczne, aby znaleźć ofiary, które zdecydują się na przekazanie im swoich kryptowalut. W tym celu 23 września hakerzy przejęli stronę Bitcoin.org, po czym zamieścili na niej informację o możliwości uzyskania dodatkowych Bitcoinów. Ponieważ witryna jest szeroko znana wśród fanów kryptowalut, fałszywa wiadomość została potraktowana przez wiele osób jako prawdziwa okazja.

Hakerzy opublikowali wpis w którym informowali, że Fundacja Bitcoin chce odwdzięczyć się swojej społeczności za lata wsparcia z jej strony. Obiecali, że każda osoba, która wyśle swoje Bitcoiny na podany adres otrzyma w zamian ich dwukrotność. W rzeczywistości był to adres portfela oszustów, którym w ten sposób udało się pozyskać aż 17 tysięcy dolarów, czyli ponad 60 tysięcy złotych.

Dalsze konsekwencje

Witryna została wyłączona natychmiast po zauważeniu problemu, a on sam został naprawiony. Bleeping Computer zauważa jednak, że ostatnie zaktualizowane saldo portfela oszustów wyniosło 0,40571238 BTC. Co więcej, zaglądając do historii transakcji wspomnianego portfela nie sposób nie zauważyć, że w ciągu kilku godzin od publikacji fałszywej informacji pojawiło się wiele wpłat na wskazany adres.

Nie da się ukryć, że tego rodzaju oszustwo nie jest niczym nowym w świecie kryptowalut. Mając to na uwadze użytkownicy powinni bardzo sceptycznie podchodzić do wszystkich publikacji zachęcających ich do przekazania swoich Bitcoinów celem ich podwojenia czy potrojenia. W każdej znanej dotychczas sytuacji tego rodzaju obietnice okazywały się być oszustwem, nawet jeżeli znajdowały się na oficjalnych serwisach dotyczących kryptowalut. To zaś powinno dać do myślenia wszystkim szukającym sposobu na szybkie wzbogacenie się.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)