Strony w Operze jak książki, nie jak zwoje

Strony w Operze jak książki, nie jak zwoje

26.10.2011 16:27

Strony internetowe z długim tekstem czyta się źle — to powszechnie znana wszystkim internautom prawda. Przewijanie artykułu całkowicie psuje wrażenia z literatury, a do tego łatwo się zgubić, chyba że jest możliwość kupienia dedykowanego czytnika od wydawcy magazynu.

Na blogu Opery długie strony porównywane są do zwojów, które 1,5 tysiąca lat temu zostały wyparte przez rzymski wynalazek — codex — którego potomkami są dzisiejsze książki. Opera przyniesie zmęczonym poszukiwaniami oczom i dłoniom bolącym od przewijania ulgę. W Operze 12 testowany jest właśnie moduł CSS Generated Content for Page Media — Opera Reader — który zmienia długi artykuł w stronicowany tekst przypominający książkę. Oczywiście strona musi zostać przygotowana do takiej konwersji, ale jest to bardzo proste. W tworzenie Page Media CSS zaangażowany jest sam Hakon Wium Lie, dyrektor techniczny Opera Software i twórca CSS.

Aby aktywować moduł należy w ustawieniach przeglądarki (w pasku adresu wpisujemy opera:config) zaznaczyć opcje Scroll is Pan oraz Smooth Scrolling. Przykładową stroną przygotowaną do czytania z użyciem Opera Readera jest instrukcja użytkowania modułu, na której poza instrukcją aktywowania modułu znajdziemy również informacje o sposobie przygotowania strony dla Readera.

Przeglądarkę Opera 12 można pobrać z naszego portalu dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X. Przypominamy jednocześnie, że jest to wersja rozwojowa i może pracować niestabilnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)