Style jak Prisma: malarskie efekty dla zdjęć teraz także na desktopie

Style jak Prisma: malarskie efekty dla zdjęć teraz także na desktopie

Style jak Prisma: malarskie efekty dla zdjęć teraz także na desktopie
Oskar Ziomek
10.12.2016 17:34, aktualizacja: 11.12.2016 10:49

Nakładanie filtrów na fotografie, a ostatnio również filmy, szczególnie te wykonane smartfonem i publikowane potem na Facebooku czy Instagramie, na przestrzeni ostatnich lat stało się elementem niemal obowiązkowym. Efekty nie tylko dodają zdjęciom charakteru, ale często pozwalają też z nieciekawej – z pozoru – fotografii uczynić małe dzieło sztuki. Pewnego rodzaju przełomem na rynku mobilnych aplikacji przeznaczonych do upiększania zdjęć przy pomocy filtrów stała się Prisma. To program, który odmienił sposób myślenia o filtrach, oferując takie nakładki, które potrafią upodobnić zdjęcia do namalowanych obrazów. Teraz z podobnych filtrów korzystać mogą również użytkownicy komputerów osobistych, którzy sięgną po aplikację Style.

Nawet z pozoru nieciekawe zdjęcie może stać się interesującym "malowidłem"
Nawet z pozoru nieciekawe zdjęcie może stać się interesującym "malowidłem"

Użytkownik dostaje do dyspozycji 29 różnego rodzaju nakładek, a w przypadku każdej z nich możliwe jest dodatkowo decydowanie o tym, czy proces edycji ma zachować pierwotne kolory zdjęcia. Dla jednej fotografii możemy więc stworzyć niemal 60 unikalnych efektów, począwszy od stonowanej a nawet czarno-białej kolorystyki, na żywych kolorach skończywszy. Podobnie jak w wypadku Prismy, do działania wykorzystywana jest sztuczna inteligencja i sieci neuronowe. Efekty złożonych działań cieszą oko: program pozwala uzyskać zróżnicowane i przede wszystkim atrakcyjne grafiki. Obsługiwane są również animacje GIF oraz filmy.

Opcja zachowywania oryginalnych kolorów pozwoli uzyskać dwa odmienne efekty dla tego samego filtra
Opcja zachowywania oryginalnych kolorów pozwoli uzyskać dwa odmienne efekty dla tego samego filtra

Są tu też jednak i pewne wady. Darmowa wersja programu dołącza do każdego zdjęcia znak wodny – to akurat nie powinno stanowić dużej przeszkody (ostatecznie możemy przecież zakupić pełną wersję i samodzielnie zdecydować, czy chcemy widzieć znacznik na plikach wynikowych). Bardziej doskwierać może natomiast szybkość działania aplikacji. Na przetworzenie jednego zdjęcia przyjdzie nam poczekać nawet dobrych kilkanaście sekund, a nie należy zapominać, ze czas ten będzie dodatkowo zależny od rozdzielczości zdjęcia i typu filtra.

Dostępne są także filtry w stonowanych barwach oraz czarno-białe
Dostępne są także filtry w stonowanych barwach oraz czarno-białe

Aplikacja w dużej mierze bazuje na analizie dotychczasowych wyników podczas edycji, przez co głównym elementem opóźniającym jej działanie są operacje odczytu i zapisu danych z pamięci operacyjnej (wydajność procesora w większości przypadków nie powinna być ograniczeniem). Producent sugeruje posiadanie co najmniej 4, a najlepiej ponad 8 GB pamięci operacyjnej. O tym, jak wiele informacji jest zapisywanych, można również przekonać się, analizując na bieżąco zawartość RAM-u; nie należy się przerażać, jeśli Style zajmie całą dostępną wolną przestrzeń – po zakończeniu edycji zdjęcia, zostanie ona natychmiast zwolniona.

Style można pobierać z naszej bazy oprogramowania. Aplikacja została przygotowana wyłącznie na 64-bitowe platformy. Producent nie informuje na razie, czy planuje zaistnieć ze swoim programem również na platformach mobilnych. Mając jednak na uwadze wiodącą pozycję Prismy w tym zakresie, nie wydaje się, by było to opłacalne działanie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)