Sygnał radiowy jak odcisk palca — każdy telefon można wyśledzić

Sygnał radiowy jak odcisk palca — każdy telefon można wyśledzić

05.08.2013 17:10

Teoretycznie każdy telefon jest identyczny, ale warto pamiętać, że komponenty, z których się składa, mogą nie być wyprodukowane idealnie i nie w każdym są identycznie umieszczone. To powoduje, że sygnał radiowy urządzenia może zostać lekko odkształcony — nie na tyle, aby niemożliwe było funkcjonowanie w sieci GSM, ale wystarczająco, aby naukowcom z Drezna udało się opracować metodę odróżniania od siebie poszczególnych urządzeń bez polegania na identyfikatorach kart SIM.

350039944045160385

Eksperyment został przeprowadzony w laboratorium, gdzie zasymulowane zostało naturalne środowisko. W użyciu było 13 telefonów korzystających z transmisji 2G, które udało się nie tylko odróżniać od siebie, ale i śledzić, przez 97,62% czasu trwania badania. To dobry wynik jak na początkową fazę badań. Jakob Hasse, jeden z naukowców prowadzących eksperyment, twierdzi, że metoda jest całkowicie pasywna, przez co nie da się wykryć, czy urządzenia są śledzone. Jedyne, czego potrzeba, to porządnego nasłuchu sygnału nadawanego przez urządzenia.

Metoda ta jest bardzo wymagająca technologicznie, więc nie będzie tania, ale wygląda obiecująco — zwłaszcza jeśli zgodnie z obietnicami uda się poszerzyć jej działanie do transmisji 3G i 4G.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)