Synology 2018: pokaz nowych NAS‑ów oraz możliwości DSM

Synology 2018: pokaz nowych NAS-ów oraz możliwości DSM
Jan Mentel

18.10.2017 09:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Synology przyzwyczaiło nas już do corocznych konferencji, w trakcie których firma prezentuje wszystkie nowości. W Warszawie pokazano odświeżone portfolio serwerów NAS, sporo uwagi poświecono również dodatkowym funkcjom, które pojawiły się w najnowszej wersji systemu DSM. Przy okazji znalazło się miejsce dla Kingston oraz Seagate, którzy wystąpili jako partnerzy Synology.

NAS-y

Synology DS418 to NAS, który powstał z myślą o domowym centrum rozrywki. Urządzenie obsługuje strumieniowanie plików wideo w 4K, oferuje również transkodowanie w locie do FullHD, dzięki czemu bez przeszkód obejrzymy film na smartfonie. W kwestiach specyfikacji technicznej NAS został wyposażony w dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 2 GHz z przyspieszeniem do 2.5GHz, 2 GB pamięci DDR3L, którą można rozszerzyć do 6 GB, oraz dysk o pojemności do 40 TB.

Obraz

Pokazano także przedstawicieli serii Plus, czyli DS.218+ oraz DS.918+. Pierwszy z nich został wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Celeron J3455 z możliwością rozszerzenia RAM-u do 8 GB, drugi zasilany jest dwurdzeniowym procesorem Intel Celeron J3355. Dzięki silnikowi transkodowania obie maszyny obsługują po dwa kanały wideo H.265/H.264 4K.

Nowa wersja systemu operacyjnego

Wszystkie zaprezentowane NAS-y obsługiwane są przy użyciu najnowszej wersji systemu operacyjnego DiskStation Manager 6.1. W stosunku do poprzednich wersji, oferuje on m.in. uproszczony sposób zapisywania i udostępniania plików w sieci lokalnej. Z kolei dzięki Synology Hybrid RAID dobierzemy system zabezpieczeń tak, aby zminimalizować marnowanie pamięci.

W kwestiach bezpieczeństwa Synology oferuje Snapshot Replicaiton, czyli oprogramowanie, które zapisuje migawki folderów współdzielonych i jednostek iSCSI LUN. Przewaga tego sposobu nad tradycyjnym tworzeniem kopii zapasowej jest przede wszystkim dużo mniejsze zużycie pamięci. Z kolei samo odzyskiwanie danych można przeprowadzić z użyciem aplikacji File Station bądź Windows File Explorer.

Dzięki aplikacji MailPlus, Synology oferuje również obsługę prywatnego serwera poczty, który można zintegrować z kolejnymi usługami takimi jak Kalendarz, pakiet Office czy G Suite. Do ekosystemu można również dodać Chat. Zaletą tego rozwiązania ma być przede wszystkim możliwość szyfrowania wiadomości. Do aplikacji stopniowo dołączane są kolejne funkcji takie jak możliwość umieszczania sond czy kasowania wątków z pozycji administratora.

Sporo uwagi poświęcono także obsłudze multimediom. Video Station ułatwia zarządzanie naszą biblioteką filmów. Poza standardowymi funkcjami takimi jak strumieniowanie, narzędzie zostało wyposażone m.in. w filtr kontroli rodzicielskiej. Analogicznie Audio Station oraz Photo Station pozwalają na zarządzanie albumami z muzyką, oraz fotografiami. Ten ostatni dodatkowo została wyposażona w funkcje oznaczania osób, rzeczy i miejsc.

Surveillance Station, jak sama nazwa wskazuje, to narzędzie, które umożliwia nadzór wizyjny. Zgodnie ze specyfikacją, po odpowiedniej konfiguracji NAS-y mogą obsługiwać od 5 do 100 kamer. Synology zapewnia także, że w przypadku większych wdrożeń możliwa jest jednoczesne działanie do 5000 kamer. Oczywiście Surveillance Station dostępne jest zarówno w wersji desktopowej, przeglądarkowej, jak i mobilnej.

Obraz

Partnerzy

Seagate wystąpił u boku Synology i zaprezentował nowe dyski HDD, które są zoptymalizowane pod kontem NAS-ów. Urządzenie z serii IronWolfe zostały wyposażone w czujniki drgań oraz dostosowano je do pracy w środowiskach wielodyskowych. Producent zaznacza, że rozwiązanie najbardziej nadaje się do pracy w NAS-ach wyposażonych do 16 kieszeni dyskowych. Z kolei dyski z rodziny SkyHawk przeznaczone są głównie do budowy systemów wizyjnych. Wysoką jakość rejestrowanych obrazów ma zapewnić firmaware ImagePerfect. Zgodnie ze specyfikacją techniczną maksymalne obciążenie wynosi 180 TB rocznie.

Kingston jest drugim partnerem Synology, dlatego przy okazji konferencji firma pokazała 3 dyski SSD. Są to kolejno KC 1000 NVMe PCIe, KC 400 oraz DC400 SD. W przypadku pierwszej konstrukcji Kingston gwarantuje 2 razy wyższe prędkości niż zwykłe dyski, które wyposażono w interfejs SATA. Dysk oferowany jest w pojemnościach od 240 GB do 960 GB.

Dysk KC 400 jest 15 razy szybszy od standardowego dysk, z kolei DC400 gwarantuje niskie opóźnienia. Oferuje również rezerwowe bloki pamięci do samodzielnej konfiguracji. Producent zapewnia, że jest to rozwiązanie zaprojektowane pod kątem centrów danych. Wszystkie dyski Kingstona objęte są posprzedażową obsługą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)