System informatyczny PKP Intercity w końcu sprawny. Przejazd Pendolino już od 49 zł

System informatyczny PKP Intercity w końcu sprawny. Przejazd Pendolino już od 49 zł

System informatyczny PKP Intercity w końcu sprawny. Przejazd Pendolino już od 49 zł
Tomek Kondrat
21.11.2014 13:55

PKP Intercity w końcu umożliwi swoim pasażerom zakup biletów przez Internet. Transakcje mają być realizowane z użyciem nowego systemu elektronicznego, za pomocą którego pasażerowie zakupią promocyjne bilety m.in. na superszybkie Pendolino. Jest to już drugie podejście spółki do rozwiązań internetowych w ostatnim czasie. Poprzednie próby wdrożenia systemu zakończyły się niepowodzeniem, a w rezultacie pracę straciło trzech ważnych pracowników firmy.

Podstawową przyczyną przerwy technologicznej, o której informowały strony PKP Intercity była niestabilność systemu sprzedaży biletów przez Internet. Wynikała ona z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań sprzedaży internetowej do starych systemów kolejowych. Tłumaczenia PKP Intercity są próbą załagodzenia sytuacji, gdyż w rzeczywistości spółka nie przeprowadziła wszystkich testów niezbędnych do uznania systemu za stabilny.

Obraz

Awaria internetowego systemu odbiła się sporym echem w świecie mediów. Spółka PKP Intercity znalazła winnych zaniedbań. Członek zarządu Paweł Horodyński, dyrektor wykonawczy ds. finansowych i wsparcia Piotr Butkiewicz oraz dyrektor biura informatyki Michał Rudek zostali w rezultacie odwołani z pełnionych dotychczas stanowisk.

Nowy system informatyczny ma pozwolić na zakup biletów na wszystkie pociągi PKP Intercity, w tym Pendolino, które wjedzie na tory 14 grudnia. Obecnie w Polsce znajduje się 17 składów włoskich pociągów, jednak tylko 9 z zapowiadanych wcześniej 13 wyruszy w trasę w dniu debiutu. Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska tłumaczyła, że wina za taki stan rzeczy leży po stronie producenta pociągów, który nie zdążył dostarczyć wymaganej ilości składów.

Debiut Pendolino w Polsce będzie sporym wyzwaniem. Według ekspertów, pociągi mogą kursować w temperaturze wyższej niż -20 st. Celsjusza. W przypadku mroźnych zim, Pendolino mogą mieć problemy techniczne. Włoskie pociągi posądzane są o sporą awaryjność, zwłaszcza zaraz po wprowadzeniu do użycia.

Obraz

Korzystając z systemu informatycznego, można nabyć bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Bilet na podróż na trasach Warszawa – Gdynia, Warszawa – Katowice i Warszawa – Wrocław będzie można zakupić nawet za 49 zł (na poszczególnych trasach). Czas podróży powinien jednak dość wyraźnie się obniżyć. Bilety będzie można również nabyć za pomocą mobilnej aplikacji SkyCash.

Koszt 20 pociągów Pendolino, które mają realizować połączenia PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Całkowita wartość transakcji szacuje się na 665 mln euro. Miejmy nadzieję, że kłopoty PKP Intercity to melodia przeszłości i pasażerowie będą mogli szybko, tanio i komfortowo podróżować pociągami spółki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)