Szczepienia na koronawirusa. CERT ostrzega przed oszustwami

Szczepienia na koronawirusa. CERT ostrzega przed oszustwami

Osoba trzymająca smartfona. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
Osoba trzymająca smartfona. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
14.01.2021 19:50, aktualizacja: 15.01.2021 08:03

CERT Polska, czyli zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci internet, ostrzega na Facebooku przed oszustwami związanymi z rozpoczęciem rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Jak napisał zespół w poście w szczególności uważać należy na "podejrzane maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony wymagające od nas nagłej reakcji" oraz "sensacyjne wiadomości/strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych".

Temat podchwycił sam resort zdrowia i również przypomina, aby w kontekście szczepień nie ufać innej stronie niż oficjalna rządowa.

Obraz

Zachować ostrożność

CERT Polska dodatkowo podkreśla, że szczepienia przeciwko koronawirusowi są na każdym etapie dobrowolne, bezpłatne i nie wymagają żadnego rodzaju rejestracji. Zespół poprosił, żeby podejrzane wiadomości i inne aktywności na temat szczepień zgłaszać tutaj. Natomiast wszystkie oficjalne informacje o szczepieniach znajdują się pod tym adresem.

To niejedyny przypadek w ostatnim czasie, kiedy CERT ostrzegał przed oszustwami związanymi z instytucjami publicznymi. W ubiegłym miesiącu oszuści wzięli na celownik przedsiębiorców i próbowali wyłudzać dane poprzez fałszywe formularze ZUS służące do uzyskania pomocy z tarczy antykryzysowej.

Innym razem w grudniu ubiegłego roku oszuści podszywali się pod InPost, wysyłając SMS-y z linkiem do fałszywej aplikacji, która doprowadzała do włamania na konta bankowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)