Szef bezpieczeństwa Google: Android jest dziś tak bezpieczny, jak iOS

Szef bezpieczeństwa Google: Android jest dziś tak bezpieczny, jak iOS02.11.2016 17:00
Szef bezpieczeństwa Google: Android jest dziś tak bezpieczny, jak iOS

Android, jako najpopularniejszy mobilny system operacyjny, a jednocześnie umiarkowanie skutecznie radzący sobie ze swoją największa bolączką, jaką jest fragmentacja, nie uchodzi raczej za synonim oprogramowania najbezpieczniejszego. W zbiorowej świadomości prym wiedzie w tej kwestii raczej iOS i kolejne iPhone'y. Innego zdania jest jednak Adrian Ludwig z działu bezpieczeństwa Google.

Według niego, Android oferuje dziś taki sam poziom bezpieczeństwa, jak iOS. A przynajmniej w wydaniu od niedawna dla Google priorytetowym, czyli w wersji preinstalowanej na smartfonie Pixel. Jak informuje Motherboard, Ludwig jest przekonany, że Pixel pod żadnym względem nie ustępuje smartfonom Apple.

To może od razu wywołać zarzuty wobec Google – troska korporacji o Pixela jest oczywista, ale jak sprawa się ma na milionach urządzeń z Androidem produkowanych co roku na całym świecie? Dział bezpieczeństwa Google nie ma wątpliwości, że i w tej kwestii sytuacja będzie się systematycznie poprawiać, także w ramach Android Open Source Project.

Adrian Ludwig, fot. threatpost.com
Adrian Ludwig, fot. threatpost.com

Jest to możliwe między innymi dzięki Safety Net – wbudowanemu w Androida skanerowi potencjalnie szkodliwych aplikacji. Według danych zebranych przez Google za pomocą Safety Net, dziś zainfekowanych malware ma być mniej niż 1% urządzeń z Androidem. Ludwig uspokaja także w kwestii ujawnianych co jakiś czas podatności: stwierdził na przykład, że Google nie napotkało dotąd rzeczywistych ataków wykorzystujących podatność biblioteki Stagefright.

Największym osiągnięciem w kwestii bezpieczeństwa ma być w pracach nad Androidem właśnie opracowanie zabezpieczeń chroniących użytkowników przed masowym wykorzystywaniem podatności. A to może niektórych uspokajać, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyciekłe informacje na temat rzeczywistego stosunku Apple do prywatności swoich klientów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)