Szef bezpieczeństwa Google: Android jest dziś tak bezpieczny, jak iOS

Szef bezpieczeństwa Google: Android jest dziś tak bezpieczny, jak iOS

Szef bezpieczeństwa Google: Android jest dziś tak bezpieczny, jak iOS
02.11.2016 17:00

Android, jako najpopularniejszy mobilny system operacyjny, a jednocześnie umiarkowanie skutecznie radzący sobie ze swoją największa bolączką, jaką jest fragmentacja, nie uchodzi raczej za synonim oprogramowania najbezpieczniejszego. W zbiorowej świadomości prym wiedzie w tej kwestii raczej iOS i kolejne iPhone'y. Innego zdania jest jednak Adrian Ludwig z działu bezpieczeństwa Google.

Według niego, Android oferuje dziś taki sam poziom bezpieczeństwa, jak iOS. A przynajmniej w wydaniu od niedawna dla Google priorytetowym, czyli w wersji preinstalowanej na smartfonie Pixel. Jak informuje Motherboard, Ludwig jest przekonany, że Pixel pod żadnym względem nie ustępuje smartfonom Apple.

To może od razu wywołać zarzuty wobec Google – troska korporacji o Pixela jest oczywista, ale jak sprawa się ma na milionach urządzeń z Androidem produkowanych co roku na całym świecie? Dział bezpieczeństwa Google nie ma wątpliwości, że i w tej kwestii sytuacja będzie się systematycznie poprawiać, także w ramach Android Open Source Project.

Adrian Ludwig, fot. threatpost.com
Adrian Ludwig, fot. threatpost.com

Jest to możliwe między innymi dzięki Safety Net – wbudowanemu w Androida skanerowi potencjalnie szkodliwych aplikacji. Według danych zebranych przez Google za pomocą Safety Net, dziś zainfekowanych malware ma być mniej niż 1% urządzeń z Androidem. Ludwig uspokaja także w kwestii ujawnianych co jakiś czas podatności: stwierdził na przykład, że Google nie napotkało dotąd rzeczywistych ataków wykorzystujących podatność biblioteki Stagefright.

Największym osiągnięciem w kwestii bezpieczeństwa ma być w pracach nad Androidem właśnie opracowanie zabezpieczeń chroniących użytkowników przed masowym wykorzystywaniem podatności. A to może niektórych uspokajać, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyciekłe informacje na temat rzeczywistego stosunku Apple do prywatności swoich klientów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)