Szkolenia Akademii Microsoft. Mają wzmocnić cyberobronność Polski
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z Microsoft, uruchamia Akademię Microsoft oferującą szkolenia z zakresu technologii i tytułowego cyberbezpieczeństwa. To kluczowy krok w rozwoju kompetencji IT w Siłach Zbrojnych RP - podaje sam Microsoft na blogu.
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa uruchomiło Akademię Microsoft. To efekt listu intencyjnego podpisanego w lutym 2025 r. przez Ministra Obrony Narodowej i Microsoft. Akademia ma na celu rozwój kompetencji w zakresie cyberobronności kraju. ECSC, jako jedyna jednostka Sił Zbrojnych RP, uzyskało status certyfikowanego ośrodka szkoleniowego Microsoft.
Dzięki temu może oferować oficjalne szkolenia z technologii Microsoft, takich jak Azure, AI, Dynamics 365 i Microsoft 365. To ważny krok w budowaniu kapitału eksperckiego w obszarze IT i cyberbezpieczeństwa. Program Akademii Microsoft w ECSC obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności. Szkolenia prowadzone będą przez certyfikowanych trenerów ECSC.
Pułkownik Mariusz Krawczyk, dyrektor ECSC, podkreślił znaczenie tej inicjatywy: "Dzięki dołączeniu do sieci certyfikowanych ośrodków szkoleniowych Microsoft, zapewnimy dostęp do najnowszych technologii i praktycznych umiejętności niezbędnych do budowania nowoczesnych rozwiązań".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Współpraca ECSC z Microsoft obejmuje także udział w AI National Skilling Initiative (AINSI), której celem jest rozwój kompetencji AI ponad miliona osób w Polsce do końca 2025 r. To szczególnie istotne w dobie bardzo szybkiego rozwoju narzędzi AI oraz integrowania sztucznej inteligencji do wielu powszechnie znanych usługi, w tym systemów operacyjnych, wyszukiwarek internetowych i smartfonów.
Program ten promuje odpowiedzialny rozwój wiedzy o AI wśród obywateli i specjalistów. "Naszym celem jest, aby każdy żołnierz i pracownik resortu obrony narodowej zdobył wiedzę z zakresu AI, która może być wykorzystywana zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym" - tłumaczy Łukasz Foks, dyrektor Programu AINSI w Microsoft.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl