Sztuczna Inteligencja Samsunga zrobi obraz 8K z dowolnego źródła

Sztuczna Inteligencja Samsunga zrobi obraz 8K z dowolnego źródła09.01.2018 14:34
Sztuczna Inteligencja Samsunga zrobi obraz 8K z dowolnego źródła

Sztuczna inteligencja znalazła kolejne zastosowanie w poprawianiu jakości życia, a w szczególności życia osób, które mają telewizor 4K lub jeszcze większy. Samsung zaprezentował w Las Vegas oprogramowanie 8K AI, które zajmie się zwiększaniem rozdzielczości materiałów wideo do imponujących 8K.

System stworzony przez Samsunga specjalizuje się przede wszystkim w dobieraniu odpowiednich filtrów do różnych typów obrazów. Na podstawie przykładowych obrazów, na których był „uczony”, jest w stanie odzyskać detale na powiększonych obrazach, przywrócić wyraźne, ostre krawędzie oraz redukować szumy i artefakty. Połączenie tych trzech mechanizmów pozwala skalować w górę obraz statyczny i dynamiczny z telewizji, gier, dysków Blu-ray, Internetu i wielu innych źródeł.

8K AI będzie znajdować się w oprogramowaniu QLED TV Samsunga i będzie uzbrojona w bazę z wynikami analizy milionów obrazów. Na tej podstawie dobrany zostanie „najlepszy” filtr, który ma odzyskać detale przy zachowaniu barw, przejść i oświetlenia scen. Ponadto obraz wejściowy jest analizowany osobno pod kątem jasnych i ciemnych obszarów, co ma zagwarantować nam świetny kontrast.

Przykłady działania systemu 8K AI można zobaczyć na poniższym filmie. Trzeba jednak potraktować przykłady z pewną rezerwą – w końcu to materiał promocyjny.

Samsung liczy na to, że dzięki swojemu programowi zwiększy zainteresowanie nie tyle materiałami o wysokiej rozdzielczości, co sprzętem zdolnym je wyświetlać. Sztuczna Inteligencja ma zapewnić nam dobre wrażenia z oglądania powiększonych materiałów, a więc korzystania w pełni ze sprzętu nawet jeśli nie mamy do niego odpowiednich filmów lub gier. Dzięki temu w salonach nabywców będą mogły stanąć telewizory z dumnym oznaczeniem 4K lub 8K, na którym obejrzymy dowolny materiał w pełnej rozdzielczości.

Warto też dodać, że SI Samsunga będzie też manipulować przy percepcji dźwięku. W czasie meczu podgłośni więc owacje kibiców na trybunach, a podczas oglądania widowisk muzycznych podbije basy.

Telewizory 8K QLED TV z SI trafią do sklepów w drugiej połowie roku, większość modeli będzie miała przekątną ekranu na poziomie 65 cali.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)