Szukasz pracy? Eksperci ostrzegają: uważaj, gdzie wysyłasz CV

Szukasz pracy? Eksperci ostrzegają: uważaj, gdzie wysyłasz CV

Szukasz pracy? Eksperci ostrzegają: uważaj, gdzie wysyłasz CV
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
16.06.2021 12:18

Oferta pracy tak atrakcyjna, że nie może być prawdziwa? Pierwsze przeczucie może być w tym przypadku bardzo dobre, ponieważ w ten sposób oszuści mogą próbować wyłudzić nasze dane. CyberRescue ostrzega, na co zwracać uwagę.

Wysokie wynagrodzenie, mała liczba godzin pracy, niewielki zakres obowiązków i praca zdalna? Do tego wszystkiego "pracodawca" nie wymaga doświadczenia na podobnym stanowisku? Taka oferta brzmi na pewno atrakcyjnie, ale może być próbą wyłudzenia danych osobowych. 

CyberRescue przytacza historię pani Anety, która na taką właśnie ofertę trafiła w serwisie OLX. Wystarczyło wysłać swoje CV, w którym podajemy dane kontaktowe, jak adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. P. Aneta zdecydowała się odpowiedzieć na ogłoszenie, ale odzewu ze strony "rekrutera" nie było. 

- Nagle moją skrzynkę pocztową zaczęła zalewać fala SPAMu, a na telefon zaczęły wydzwaniać podejrzane numery telefonów z ofertami od telemarketerów. Zgłosiłam się więc do CyberRescue - wyjaśnia poszkodowana. 

Eksperci od razu rozpoznali, że kobieta trafiła na fałszywe ogłoszenie. Okazuje się, że w ten sposób oszuści zbierają dane osobowe, by potem sprzedać je do celów marketingowych. Jak jednak można rozpoznać, czy ogłoszenie, na które odpowiadamy, jest prawdziwe? CyberRescue ma kilka rad:

- Jeśli coś brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, to najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. Przed wysłaniem jakichkolwiek swoich danych powinniśmy sprawdzić, czy jest informacja jednoznacznie identyfikująca potencjalnego pracodawcę - tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue. Eksperci wskazują również, by sprawdzić:

  • czy firma rekrutująca ma stronę internetową;
  • czy na stronie jest informacja o rekrutacji na dane stanowisko;
  • warto również sprawdzić adres siedziby firmy czy skontaktować się z jej sekretariatem, by dopytać o rekrutację;
  • podejrzane oferty można zgłaszać do specjalistów z CyberRescue, którzy zajmą się ich weryfikacją.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)