Szybciej niż Ethernet: wrocławski oddział Nokii i T-Mobile testują sieci 1,2 Gb/s

Szybciej niż Ethernet: wrocławski oddział Nokii i T‑Mobile testują sieci 1,2 Gb/s

Szybciej niż Ethernet: wrocławski oddział Nokii i T-Mobile testują sieci 1,2 Gb/s
02.08.2016 20:19

Niedawno informowaliśmy,co T-Mobile zamierza zrobić, ze swoimi zagregowanymi pasmami LTE.Przypomnijmy, z dwoma blokami po 10 MHz, w grę wchodzi zaoferowanieszybkości od 70 do 300 Mb/s. A co można by było zrobić z czteremablokami po 20 MHz? Telekom we współpracy z wrocławskim oddziałemNokii już to testuje. Technologia o nazwie LTE-Advanced Pro otwieradrogę do sieci 5G, i takich zastosowań jak wspomagana i wirtualnarzeczywistość w smartfonach oraz gry i filmy w rozdzielczościachnawet 8K.

Jeśli uważacie, że 300 Mb/s dla smartfonu to dużo, to copowiecie na 1,2 Gb/s – przepustowość nieosiągalną nawet podobrym kablu? Inżynierowie Nokii chwalą się jednak, że wewspółpracy z T-Mobile osiągnęli taką właśnie przepustowość.Możliwe to było dzięki wykorzystaniu nowej stacji bazowej NokiaAirScale, w której zagregowano cztery pasma nośne z częstotliwości1800, 2100 i 2600 MHz, w układzie anten 4×4 MIMO.

LTE-Advanced Pro nie zostało oczywiście arbitralnie wymyślonewe Wrocławiu. To branżowy standard rozwijany przez organizacjezrzeszone w 3rd Generation Partnership Project (3GPP). Przyjęty jakoLTE Release 13 (a dla celów marketingowych 4.5G) w październikuzeszłego roku, definiuje wiele innych ciekawych funkcjiszerokopasmowych sieci komórkowych przyszłości. Czego więc odtego „4.5G” się spodziewać?

Obraz

Po pierwsze oczywiście, większej przepustowości, która poradzisobie nawet z wieloma strumieniami wysokorozdzielczego wideojednocześnie. Cztery pasma po 20 MHz to nie kres możliwości –członkowie 3GPP badali możliwości łączenia nawet do pięciu pasmtej szerokości w jeden zagregowany, 100-megahercowy potok danych.

Na tych pasmach sieć się jednak nie zatrzyma. Co z całym tymnielicencjonowanymi widmem? LTE, zdaniem twórców nowego standardu,mogłoby tam gdzie to możliwe działać także w pasmach dziśwykorzystywanych przez Wi-Fi, jako tzw. LTE-U. Jak twierdząinżynierowie, nie zakłóci to działania naszych punktówdostępowych, choć znamy też odmienneopinie. W każdym razie w wielu miejscach, gdzie interferencjebyłyby minimalne, można by było łączyć pasma licencjonowane(400 MHz – 3,8 GHz) z nielicencjonowanymi (5 GHz).

Obraz

Kolejna warta uwagi nowość, to nawet dziesięciokrotnezmniejszenie opóźnień, przy zachowaniu kompatybilności zistniejącymi masztami sieci komórkowej. Nazywa się to FrequencyDivision Duplexing (FDD)/Time Division Duplexing (TDD) – z jegozastosowaniem czas wywołania i odpowiedzi dla wywołaniaortogonalnej modulacji OFDM zmniejszyłby się do 70 mikrosekund(dzisiaj wysłanie 14 symboli danych OFDM zajmuje około 1milisekundy). Obniżenie opóźnień będzie szczególnie ważne wprzyszłościowych sieciach spinających samoprowadzące się auta.

Obraz

4.5G pozwolić ma też na większą elastyczność kształtowaniaruchu sieciowego (np. udostępnienie wolnego pasma wgrywania danychdla zrównoważenia obciążeń pobierania danych), wprowadzeniewiększej liczby anten w stacjach bazowych (tzw. Full DimensionMIMO), oraz efektywną energetycznie obsługę urządzeń InternetuRzeczy. To ostatnie to specjalne tryby oszczędzania energii zcyklami snu dla małych urządzeń oraz wybrane wąskie pasmaczęstotliwości o większym zasięgu.

Przedstawiciele Nokii, także z polskiego oddziału badań irozwoju, uczestniczą aktywne w tych wszystkich pracach nad nowymiwersjami LTE. Obecność w tym T-Mobile wskazuje, że to już bliżejniż dalej do realnego wdrożenia i udostępnienia tej technologiiklientom. Zapewne więcej na ten temat będziemy mogli siędowiedzieć niebawem, podczas naszego tegorocznego HotZlotu, naktórym to pojawią się właśnie przedstawiciele Nokii – naszegoPartnera.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)