Szybka wymiana danych miedzy sądem, prokuraturą i policją

20.02.2013 16:59, aktual.: 20.02.2013 21:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyfryzacja państwa to nie tylko możliwość sprawdzenia ubezpieczenia zdrowotnego w przychodni i wysłania PIT-a przez Internet (dobra pora żeby o tym przypomnieć). Wiele trzeba zrobić również w miejscach, których obywatel nie ma możliwości zobaczyć… ale może mocno odczuć skutki tych zmian — na przykład sprawnej komunikacji między organami państwowymi.

Obraz

Jednym z kroków w tym kierunku są podpisane w tym tygodniu porozumienia między Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu i Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu oraz między Prokuraturą Apelacyjną we Wrocławiu a Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu w sprawie przekazywania w postaci elektronicznej danych rejestrowanych w sprawach karnych i wykroczeniowych w użytkowanych systemach informatycznych (na przykład policyjna e-Komenda opracowana w Legnicy). W wyniku wszczęcia postępowania miedzy jednostkami przekazywane są obecnie dokumenty papierowe w postaci akt sądowych i akt Policji, a po wdrożeniu systemu przesyłane będą również w postaci elektronicznej.

Oznacza to przede wszystkim, że wnioski o ukaranie, wokandy sądowe, orzeczenia i protokoły z posiedzeń będą docierały do odpowiednich jednostek natychmiast. Postępowania będą więc sprawniejsze i krótsze, dokumenty będą trzymane w porządku i pozwoli to na szybkie wyeliminowanie różnych błędów jeszcze zanim sąd czy policjanci doczekają się przesyłki z papierową wersją. Takie samo porozumienie między Sądem Apelacyjnym i Prokuraturą Apelacyjną zostało podpisane w październiku ubiegłego roku. Od 15 stycznia sądy rejestrowe mogą też komunikować się elektronicznie z Krajowym Rejestrem Karnym.

Porozumienia obejmują cały obszar województwa dolnośląskiego — wszystkie sądy, jednostki prokuratury i jednostki Policji. Jest to pewnego rodzaju test i doświadczenia zebrane podczas współpracy tych trzech organów z województwa dolnośląskiego mają posłużyć za podstawę do dalszej rozbudowy systemu. Elektroniczna wymiana danych zostanie w ciągu kilku lat wdrożona w całym kraju, ale od papieru tak prędko się nie uwolnimy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (18)