Szybkie czytanie to żaden problem, wystarczy aplikacja i kilka ćwiczeń

Szybkie czytanie to żaden problem, wystarczy aplikacja i kilka ćwiczeń
Redakcja

01.09.2015 19:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś pierwszy września, czas powrotu do szkoły. W nadchodzących miesiącach zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i studenci będą musieli zapoznać się z wieloma nowymi materiałami. A gdyby tak zwiększyć szybkość czytania? Dzięki kilku prostym ćwiczeniom możemy zaoszczędzić czas, a zarazem zwiększyć możliwości zapamiętywania.

W osiągnięciu tego celu pomóc nam może wiele aplikacji. My chcielibyśmy zaprezentować tą stworzoną przez niemiecką firmę HeKu IT GmbH, którą nazwano po prostu Szybkie czytanie. Program jest dostępny na najróżniejsze platformy, bardzo prosty w obsłudze, a na dodatek dostępny w kilku językach, w tym także i języku polskim. Jego głównym celem jest zwiększenie szybkości, z jaką potrafimy czytać. Program zawiera łącznie dwanaście różnych ćwiczeń, dzięki którym w miarę czasu poprawia się nie tylko wspomniana szybkość, ale także pamięć użytkownika. Dzięki temu możemy szybciej przyswajać różne materiały i wręcz pożerać książki.

Obraz

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, co widać już od samego początku. Po jej pierwszym uruchomieniu wykonywany jest test szybkości czytania. Ma on na celu określenie, z jaką szybkością czytamy, a także jak dobrze rozumiemy i zapamiętujemy fakty z materiałów, jakimi się zapoznajemy: najpierw czytamy materiał kontrolny, a następnie odpowiadamy na pytania związane z informacjami w nim przedstawionymi. To pozwala na określenie naszej szybkości określanej w słowach na minutę (SnM), a także poziomu zrozumienia. Na podstawie wyniku aplikacja dopasowuje do nas poziom poszczególnych ćwiczeń. Te powinniśmy wykonywać według zaleceń producenta zaledwie kilka minut dziennie, ale za to w dłuższym czasie i regularnie.

Wśród dostępnych ćwiczeń znajduje się np. szukanie i rozpoznawanie określonych słów w zbiorze wydawać by się mogło przypadkowych liter. Innym typem treningu jest szukanie jedynie kilku wybranych liter lub cyfr, co wymaga szybkiego analizowanie wielu wierszy lub kolumn jednocześnie. W aplikacji znajdziemy również ćwiczenie, w którym poszukujemy niepasujących do siebie par słownych: wyrazów podobnie wyglądających, ale jednak oznaczających co innego. Tego typu zadania mają na celu poprawę zrozumienia i wyeliminowanie pomyłek. Inne, jak choćby wpatrywanie się w przeskakujące kręgi i wyrazy w materiałach mają zwiększyć zwinność ruchu oczu i rozszerzyć pole widzenia.

Obraz

Przy każdym ćwiczeniu zbieramy punkty, te są następnie przedstawiane w formie statystyk. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco sprawdzać swoje postępy i reagować na słabe strony. Aplikacja okresowo uruchamia testy szybkości, które weryfikują nasz poziom i postępy. Producent zaznacza, że efekty można zobaczyć już po kilku tygodniach stosowania i autor tego materiału się z tym zgadza – warto jednakże zaznaczyć, że najwygodniej ćwiczenia przeprowadza się na ekranie tabletu, smartfon może okazać się zbyt mały. Program jest płatny i w zależności od wybranej platformy kosztuje od 13 do niecałych 18 zł. W naszej bazie znajdziecie wersje dla Androida, iOS, Windows Phone, a także aplikację uniwersalną dla Windows 8.1/10.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)