Szybkie Ubuntu w maszynie wirtualnej czy na zdalnym pulpicie – Unity wreszcie z lekkim trybem

Szybkie Ubuntu w maszynie wirtualnej czy na zdalnym pulpicie – Unity wreszcie z lekkim trybem13.01.2017 11:02
Szybkie Ubuntu w maszynie wirtualnej czy na zdalnym pulpicie – Unity wreszcie z lekkim trybem

Ubuntu ze swoim Unity stało się standardowym pulpitem w świecieLinuksa. Zanim zaprotestujecie, przypomnijcie sobie deweloperskiestacje robocze Nvidii, przypomnijcie sobie różne reklamy,prezentacje i wizualizacje, na których widoczny jestcharakterystyczny pasek boczny Unity. Ten standardowy pulpit, co bynie mówić o jego funkcjonalności, ma jedną zasadniczą wadę,która ujawnia się w sytuacjach, gdy Unity uruchamiamy w małozasobnych środowiskach – starych komputerach czy maszynachwirtualnych. Bez akceleracji GPU środowisko to działa fatalnie.Niebawem jednak wada ta ma zniknąć, obiecujeEleni Maria Stea, programistka Canonicala.

Prace nad ulepszeniem działania Unity 7, gdy do dyspozycji niemamy akceleracji GPU zaczęły się jesienią zeszłego roku –chodziło o przygotowanie lekkiej, wysoce responsywnej sesji,przeznaczonej właśnie na maszyny wirtualne, starsze pecety czyjednopłytkowe komputerki w rodzaju Raspberry Pi.

W efekcie tych prac przygotowano nowy tryb low graphics mode,który z jednej strony wciąż wygląda przyzwoicie, z drugiejpozbawiony jest tych wszystkich animacji, wodotrysków, cieniowań irozmyć, które poważnie obciążają software’owy rendereruruchamiany na procesorze głównym. Trafił on do Unity 7 zarówno wUbuntu 16.04 LTS jak i najnowszym Ubuntu 16.10, jednak jak do tejpory nie było łatwo go wywołać – trzeba było przebijać sięprzez ustawienia konfiguratora Compiza (ccsm).

Switch to Unity 7 Low Graphics Mode from unity-control-center

Teraz jednak, aby uniknąć zamieszania i problemów zniekompatybilnością ze starszymi wersjami Unity, przeniesiono teopcje bezpośrednio do ustawień Unity. W ustawieniach zachowaniapojawia się opcja Low Graphics Mode, jej zaznaczenie natychmiastprzełączy Unity w lekki tryb. Jeśli zaznaczyć się nie da, toznaczy że mamy starszą wersję Unity i trzeba w pełnizaktualizować posiadany system (poleceniem sudo apt full-upgrade).

Przydatna to zmiana, szczególnie dla wszystkich tych, którzymuszą pracować z Ubuntu czy to w maszynie wirtualnej, czy przezzdalny pulpit (RDP) – o ile oczywiście nie możemy zmienićużywanego desktopu. Jeśli jednak możemy zmienić, to czy zamiastmordować się z Unity w takich zastosowaniach, nie lepiejzainstalować w Ubuntu jakiś lekki desktop, np. LXDEczy LXqt?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)