Problem z Ubuntu na laptopach Lenovo można ominąć?

Problem z Ubuntu na laptopach Lenovo można ominąć?

Problem z Ubuntu na laptopach Lenovo można ominąć?
Oskar Ziomek
28.12.2017 14:47, aktualizacja: 28.12.2017 15:43

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o problemach z funkcjonowaniem Ubuntu 17.10 na wybranych laptopach. Usterką dotknięte są głównie komputery marki Lenovo, ale także niektóre modele Acera, Della i – jak okazało się z czasem – Toshiby i nie tylko. Błąd powoduje problemy z zapisywaniem ustawień w BIOS-ie i rozpoznawaniem urządzeń USB, a co za tym idzie może przełożyć się na kłopoty z uruchamianiem komputera. Teraz teoretycznie wiadomo już jak problem można ominąć: wystarczy zaktualizować system. Niektórzy jednak będą musieli poczekać na inne rozwiązanie.

Okazuje się bowiem, że usterka została naprawiona i usunięta w kernelu 4.13.0-21, a sprzęty dotknięte problemem działają na wersjach wcześniejszych. Rozwiązaniem jest uruchomienie komputera z Ubuntu, a następnie aktualizacja przy pomocy Ubuntu Kernel Update Utility do kernela 4.14.9. Na koniec jeszcze jeden restart i od tego momentu problemy z BIOS-em powinny być rozwiązane. Metoda faktycznie może rozwiązywać usterkę w wybranych przypadkach, bo część użytkowników potwierdza jej skuteczność.

Do czasu rozwiązania problemu, możliwość pobierania Ubuntu 17.10 pozostaje wstrzymana
Do czasu rozwiązania problemu, możliwość pobierania Ubuntu 17.10 pozostaje wstrzymana

Pozostali, mimo prób, dalej doświadczają wcześniejszego problemu, a przynajmniej jego części – jeden z użytkowników wspomina o nieustających kłopotach z rozpoznawaniem urządzeń USB (choć kwestia zapisywania ustawień BIOS-u została rozwiązana). Jak widać, proponowane rozwiązanie nie jest więc gwarancją sukcesu. Sprawa się komplikuje, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że nie wszyscy mogą nawet podjąć próbę zastosowania zaproponowanej metody: jak sugerują niektórzy użytkownicy, błąd uniemożliwia im uruchomienie komputera w jakikolwiek sposób, a serwis Lenovo jako rozwiązanie sugeruje jedynie wymianę płyty głównej.

Przypomnijmy, że całe zamieszanie spowodowane jest kłopotliwym sterownikiem intel-spi-* i najpewniej w tym zakresie toczą się prace związane z jego rozwiązaniem. Problem został już opisany wśród znanych błędów w Ubuntu 17.10. Na stronie Ubuntu nadal wstrzymana jest możliwość pobierania systemu do czasu rozwiązania problemu przez Cannonical współpracujące w tym zakresie z Lenovo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)