Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zegarko-telefon w praktyce

Tym razem to już chyba rzeczywiście słoneczko za mocno przygrzało, bo kupiłem sobie zegarko-telefon. Nazwa jednak jest myląca, ponieważ - tak pokazuje godzinę, tak można z niego dzwonić, ale nie nadaje się do obu tych rzeczy. To tyle. Jeśli jednak, ktoś chce poznać szczegóły to zapraszam do dalszej lektury.

Bajer, animowane tarcze zegara, do wyboru do koloru. Ruchome mogą być same cyferki, wskazówki, ale też tło. Co daje efekt wow i "szpanu", ale ... tylko pierwszego dnia. Rozdzielczość 400x400 co prawda jest całkiem przyzwoita, ale prawdziwy zegarek ma lepszą ;) Pochwalić za to mogę kąty patrzenia - rewelacja. Także trzy tryby mocy podświetlenia nieźle odpowiadają zapotrzebowaniu, ale oczywiście w pełnym letnim słońcu trzeba zrobić cień ręką, aby godzinę odczytać (znowu plus dla tradycyjnego zegarka). Zegarko-telefon ma też opcje popularnej opaski - "band", czyli mierzy nam kroki i tętno.

Zegarko-telefon ma funkcję alarmów do których można ustawić dowolną melodię, piosenkę (plus dla zegarko-telefonu). Można też oglądać na nim zdjęcia, filmy a także słuchać muzyki. Tą ostatnią najlepiej jednak przesłać na jakiś zewnętrzny głośnik, słuchawki via bluetooth (testowane, działa). Możemy sprawdzić pocztę, spróbować obejrzeć stronę www. Skorzystać z menadżera plików i podłączyć się z naszą chmurą, NASem (przetestowane, działa). Mamy też zwykły sklep Google Play, więc olbrzymi wybór aplikacji. Programy ze sklepu instalują się całkiem sprawnie. Przyzwoita jest też potem ich responsywność, szybkość działania. Zaraz ... jaki sens ma odpalanie jakiejkolwiek typowej aplikacji na ekranie 1,4"? Też się zastanawiałem - jak widać po dokonanym zakupie - za krótko. Ale zaraz, nie no, serio - na tym da się pisać na wyświetlanej klawiaturze! Jest malutka ale pisanie idzie stosunkowo sprawnie, autentycznie szok.

Podstawowe pytanie - czy działa nawigacja, GPS? Jasne, że działa. Zarówno mapy od google jak i np. Locus Map. Sygnału z satelit rewelacyjnie nie "łapie", ale w sumie nie miałem też z tym większego problemu. Jedynie w Locus trzeba było jedną opcję zaznaczyć, bo po wygaszeniu ekranu - co następuje bardzo szybko, wyłączał GPS i przez to nie mógł fixa złapać / pozycji.

Jak nawiguje się po zegarko-telefonie? A całkiem sprawnie. Ruch palcem w lewo, gdy jesteśmy na ekranie tarczy zegarka i pokazuje powiadomienia, albo cofa do poprzedniego menu. Palcem w dół - aplet pogody. Palec w górę - aplet na który składa się trzy ekrany: data, godzina, podstawowe informacje o sieci, stan baterii, kolejny to szybkie włączanie airmode, wi-fi, gps, itd., a ostatni to krokomierz. Został nam palec w prawo - główne menu telefonu z dostępem do wszystkich aplikacji, sklepu google, ustawień i zainstalowanych przez nas aplikacji ze sklepu Google.

Jest jeszcze jeden ważny przycisk - fizyczny. Kiedy go przytrzymamy włączy się urządzenie, ale kiedy jest już włączone to jego przytrzymanie wywołuje bardzo pomocne menu w którym możemy m.in. zobaczyć otwarte aplikacje oraz zmienić format wyświetlanego obrazu. Format obrazu, ponieważ domyślnie mamy obraz w kształcie okręgu, ale tak naprawdę to jest kwadrat 400x400 z uciętymi bokami - wyciętym kołem. Sprawdza się to całkiem nieźle, ale czasami "wycięte" zostają kontrolki programu. Wówczas wspomniany fizyczny przycisk, menu i zaznaczamy "small" ekran, który zmniejsza się tak, że wyświetla cały obraz w kwadracie pewnie ok. 300x300 pikseli, ale tak że widzimy wszystkie kontrolki aplikacji.

Mój model ma wbudowany aparat. Nie oczekiwałem niczego dobrego po nim, raczej czegoś tragicznego. Tutaj jednak zaskoczyła mnie jakość fotografii i filmów, tzn. nie jest aż tak źle jak się spodziewałem. Oczywiście dobrze też nie jest, ale ... .

Telefon - działa, jakby inaczej. Jest książka adresowa, smsy, transmisja danych. Bez problemu. Jest też język polski. Tłumaczenie czasami mogłoby być lepsze, ale "daje radę".

Sprzęt według zapewnień producenta jest odporny na zachlapania (IP 55). Widząc jednak otwory na głośnik i mikrofon byłbym ostrożny. Także gniazdo na kartę sim nie ma gumowego zabezpieczenia.

Jakość wykonania, estetyka. Z frontu wygląd akceptowalny, ale boki z plastiku który kiepsko udaje srebrny metal - tragedii nie ma, ale dobrze też nie jest. Pasek w miarę wygodny. Mój ekran niestety nie ma ochronnego szkła. Oryginalnie jest na nim naklejko-ochronna, która ... tak sobie wygląda. Ładuje się urządzenie szybko i w miarę wygodnie przez magnetyczną podstawkę.

Jak na razie całkiem dobrze. Zakup spełnia pokładane w nim oczekiwania. Haczyk, a raczej kotwica tkwi w czasie pracy na baterii. Akumulator starcza na jedynie ok. 16 godzin w trybie zegarka, czyli airmode, bez wi-fi, gps - tzn. tarcza wyświetla się tylko wtedy jak na nią patrzymy (rękę podniesiemy, wybudzimy przyciskiem). Dla przykładu taki Mi Band 2 wytrzymuje 2 tygodnie. Przy włączonym wi-fi, telefonie, bez gps i przy zabawie nim, instalowaniu aplikacji, ale tak że ok. 75% czasu wyświetlacz wyłączony baterii starczyło na niecałe 5 godzin. Jeszcze nie przetestowałem jednego wariantu zużycia baterii: telefon wyłączony (air mode), włączony gps i program Locus Map w tle z włączonym śledzeniem trasy. Rozwiązaniem może być power bank / akumulator awaryjny, ale raczej nie po to kupuje się tak mały zegarko-telefon, aby dźwigać jeszcze dodatkowy sprzęt. Mój zegarko-telefon ma jeszcze jedną wadę związaną z akumulatorem - potrafi pokazywać np. 12% a po minucie już się nie wybudza - 0% baterii.

Zegarko-telefony za około 100$ są zapewne do siebie podobne. Mój nazywa się Lemfo Les1 i jest dostępny w większości chińskich sklepów, np. GearBest (obecnie promocja 99$, sam dałem 110$).
Czy jestem zadowolony z zakupu? Byłbym, gdyby czas pracy na baterii był co najmniej 2x dłuższy. W obecnej sytuacji czasem będę z niego korzystał, ale rzadziej niż planowałem.

 

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 09.08.2017 06:15

Czy nie można stworzyć takiego zegarka, który służyłby tylko do podawania czasu i rozmów telefonicznych bez dodatkowych bajerów? Za to bateria długo miałaby trzymać i sprawnie rozmawiać bez dodatkowych słuchawek.
Kiedy przymierzałem się do zakupu takiego zegarka dobijała mnie ilość bajerów które w rzeczywistości wykorzystywałbym może w 1% w ciągu roku. A mi zależy tylko na tych dwóch podstawowych rzeczach. W sieci nic takiego nie znalazłem.

gregorrroo   4 #2 09.08.2017 06:29

Mój mi band 2 padł nie pod 2 tygodniach a dokładnie po 58 dniach :D więc zamiana na coś co wytrzyma ledwo 16 godzin to bardzo zły pomysł. Może jak będą lepsze baterie robić w takich cudach to się to lepiej przyjmie. Na razie to taka zabawka dla Geeków.

  #3 09.08.2017 07:28

Zakup takiego zegarka na chwilę obecną jest kiepskim pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze ten czas pracy na baterii, raczej się nie zmieni póki chińczycy pakować będą do środka procesory mediateka MTK6580 i inne 28 nm antyki. Dodotkowo dopiero od niedawna 2 modele mają jeden NFC i to dodatkowo bez obsługi płatności android Pay, a drugi gniazdo na karty TF (ale tylko 32Gb). Trzeba uzbroić się w cierpliwość jeszcze.

mastersanta   6 #4 09.08.2017 07:39

Procek MTK a ten się IMEIem przejmuje...Tylko mnie to bawi? :D
A co do tematu: jak każdy tego typu gadżet - jak dla mnie bezużyteczność over 9000. Już te całe MiBandy i inne "asystenty treningowe" mają więcej sensu. Może są upośledzone w Sklep Play, ale jako że nie mają usług Google to trzymają po tydzień, miesiąc, rok... I robią co mają robić przeważnie.

Bander zwierz   8 #5 09.08.2017 07:40

"baterii starczyło na niecałe 5 godzin."
Dołączasz do ekskluzywnego klubu ajfoniarzy; dzięki tej technicznej nowości wiesz kiedy jest około południa - właśnie twój sprzęt się rozładował.

  #6 09.08.2017 07:47

Po pierwsze procesory 28 nm są zbyt energochłonne
Po drugie 1GB ram to za mało, zegarek zbyt często musi operować pamięcią przez co traci energię, 2 GB to minimum
Po trzecie nie posiadają NFC i nie można na nich korzystać z płatności wiadomo kogo
Po czwarte tylko jeden model obsługuje karty pamięci i w dodatku 32GB

Porszę nie cenzurować bez powodu mojej wypowiedzi!

Fhj   7 #7 09.08.2017 07:49

@mastersanta: Co ty chcesz od MTK? Całkiem dobre procesory i tańsze kilkukrotnie od Snapdragonów. Nie ma custom romów, ale nie ma ich na nic innego niż Snapdragon więc to nie żaden argument.

  #8 09.08.2017 08:34

@Fhj: Bez jaj naprawdę nie przeszkadza ci to że producent zlewa ciebie ciepłym moczem i wypina się na wsparcie o kodzie źródłowym nie wspominając?
Mój tablet który był na MTK był pierwszym i ostatnim. Wychodząc miał JB 4.2.2, za chwilę wyszedł KK 4.4 i mimo 4 rdzeni i 1GB ramu aktualizacji nigdy nie dostał. Ni customu nic. To był mój pierwszy i ostatni produkt na tym procesorze. Ze snapami nigdy nie miałem problemów i mimo że producent słuchawki (ten na S) nie dawał już wsparcia to customy z XDA śmigały aż miło.

kuba3351   10 #9 09.08.2017 08:48

@Fhj: Wystarczy. Raz kupiłem Sony Xperię e4g, czyli jeden z najbardziej budżetowych z Mediatekiem na pokładzie. Telefon oczywiście zawalony crapem od Sony, i jeszcze od Playa, a jego 1 czy tam 1.5 GB ramu to było stanowczo za mało do takich rzeczy. Nie wiedziałem że wepchną tam ten sam soft co jest na drogich xperiach. Chodziło to tragicznie i przez Mediateka nie szło wgrać nic normalnego. Jak custom romy mają tylko snapdragony to będę tylko snapdragony kupował, bo wiem że jak urządzenie przyjdzie ze skopanym softem to mogę temu zaradzić. Oczywiście piszę z telefonu ze snapdragonem z custom romu :)

  #10 09.08.2017 10:02

> Rozdzielczość 400x400

Dobre!

mikolaj_s   15 #11 09.08.2017 10:02

Warto wypróbować smartwatcha ..., żeby się przekonać, że szkoda na niego pieniędzy :)
Ja miałem prostego smartwatche bez Androida i właśnie oprogramowanie było w nim słabe. Bateria jeszcze jako tako. Myślę, że jeszcze sporo czasu upłynie zanim ten sprzęt będzie faktycznie użyteczny i wygodny.

N-bomb   2 #12 09.08.2017 10:32

@mikolaj_s: IMHO one już są użyteczne i wygodne, tylko ktoś wmówił ludziom, że smartwatche są tym, czym de facto nie są. To nie osobna grupa sprzętu, a zwykły dodatek, gadżet. Coś jak powerbank, selfiestick, etui. Porównałbym je do automatycznej skrzyni biegów- nie jest niezbędna, ale jest wygodna.
Choć faktycznie jako dodatek są zdecydowanie zbyt drogie. Uważam, że w podstawowej wersji bez "ekskluzywnego" wykończenia powinny chodzić w granicach 500-800 zł max (oczywiście myślę tych z Android Wear).

wielkipiec   16 #13 09.08.2017 10:38

@mikolaj_s: ja z kolei myślę, że to nigdy nie nastąpi. Podobnie, jak wotek wełny z dostępem do internetu i spalinowe spodnie: kolejne wersje mogą być coraz lepsze, ale całość po prostu z definicji nie ma sensu

MaczugaPL   4 #14 09.08.2017 11:00

@gregorrroo: 58 dni. A ja się cieszyłem, jak mi 41 dni wytrzymał xD

Domker   8 #15 09.08.2017 11:02

@t0ken Skoro Mi Band2 wytrzymuje Ci tylko 2 tygodnie to musiałeś, albo uszkodzić baterię nieodpowiednim ładowaniem (już na samym początku), albo non stop używasz pulsometru i ekstremalnie często sprawdzasz godzinę/synchronizujesz.
Mi opaska wytrzymuje średnio 50 - 76 dni bez żadnego problemu.
Powinno się ją ładować przy 10/15% baterii tylko na porcie USB 2.0 przez max 2 godz.
Szczególnie chińska instrukcja uczula, że przy 1 ładowaniu max 2 godziny musi być podłączona, bo nie zawiera pamięci ogniwo.
(przynajmniej tak wynika z dosłownego tłumaczenia z chińskiego)

Fhj   7 #16 09.08.2017 12:40

@Anonim (niezalogowany): Nie mówię, ze mi nie przeszkadza. Mówię o tym, że Mediatek jako taki nie jest aż tak tragiczny.

  #17 09.08.2017 14:17

@levii (niezalogowany): Jest taki - Huawei Talkband B3.

levii   1 #18 09.08.2017 18:05

@Tomekw1965 (niezalogowany): Dzięki ale nie o to mi chodziło. Szukam zegarka, który będzie pokazywał czas i działał jako telefon ale bez smartphone - niezależnie. Chyba, że coś źle doczytałem w opisie tego urządzenia.

zaku   8 #19 09.08.2017 18:10

W prawdzie jestem świeżym użytkownikiem smart zegarka, ale mój Fitbit Blaze wytrzymuje jakieś 3-4 dni i jak sprawdzałem pomiar pulsu w porównaniu do ciśnieniomierza elektronicznego puls różnił się o kilka uderzeń. Fakt nie da się z niego rozmawiać ale da się sterować muzyką odczytywać powiadomienia itd.

t0ken   9 #20 09.08.2017 19:13

@zaku: to inna klasa sprzętu, bardziej rozbudowana opaska / band.

@Domker: a to nie wiedziałem, ładuje zwykłą ładowarką 1A; chociaż musiałbym sprawdzić, bo i tak pewnie band ma ograniczenie prądu ładowania.

Tomekw1965: Huawei Talkband B3 przecież nie jest niezależnym telefonem, łączy się przez smartphone.

toones   10 #21 09.08.2017 19:26

@Bander zwierz: Zwykła zaczepka, na ale odpowiem. Miałeś kiedyś iphona?Stwierdzam że nie, po herezji którą głosisz. Mój spokojnie wytrzymuje 2 doby przy wielu kilkuminutowych rozmowach, wiadomościach i przeglądaniu internetu/emaili.

Autor edytował komentarz w dniu: 09.08.2017 19:27
t0ken   9 #22 09.08.2017 20:32

Marcin3334 (niezalogowany) : procesor 28nm czy 7nm nie będzie miał tutaj zasadniczego znaczenia, ponieważ inne niezbędne podzespoły ciągną prąd: moduł gsm / telefonu, Wi-Fi, podświetlanie ekranu. Lepszy procesor a nawet bardziej dopracowany soft dadzą kilkanaście procent dłuższy czas pracy - a to i tak za mało. Może układ SoC od podstaw projektowany pod zegarko-telefon i dopracowany soft dadzą kilkadziesiąt procent więcej, ale to dalej nie zachwyca i rynek jest na razie za mały.

Jedyna szansa w nowym typie akumulatorów. Akumulatorów, których technologia, pojemności, parametry prądowe poprawiają się w żółwim tempie.

Domker   8 #23 10.08.2017 00:11

@t0ken: ma ograniczenie, ale pytałem na forum dev to mi odpowiedzieli, że tylko pod portem USB 2.0 mimo wszystko. Z resztą kupowałem w Chinach i mi przetłumaczoną instrukcję dorzucili to jest tam wyraźnie zaznaczone.
Bateria ma b. małą pojemność i łatwo ją uszkodzić zbyt gwałtownym ładowaniem.

mikolaj_s   15 #24 10.08.2017 16:21

@wielkipiec: To zależy do postępów w technologiach akumulatorów i zużycia energii przez urządzenie. Może się okazać, że gdyby zegarek wytrzymywał co najmniej cały dzień w pełnym obciążeniu to zaczęlibyśmy nosić zegarki jako centrum komunikacji, a kto by chciał to nosiłbym większy lub mniejszy tablet jako dopełnienie.

macminik   18 #25 11.08.2017 16:03

@Bander zwierz: jeśli chodzi o iPhone, to dziwnym trafem daje radę cały dzień a nawet dwa dni u niektórych. Ale domyślam się, że chciałeś wspomnieć o Apple Watch, który... zaskoczę Cię, przy intensywnym użytkowaniu wymaga ładowania codziennie, jeśli użytkownik nie zerka na niego co chwile o nie bawi się nim jak mały Jacuś, to ystarcza na jakieś 36-40 godzin. Czary, panie, czary.... tym samym dołączasz do ekskluzywnego grona tych, co nie dotknęli ale postanowili zabrać głos. Hau, hau... karawana leci dalej...

Bander zwierz   8 #26 15.08.2017 19:47

@macminik: Przyznaję, że nie mam nic wspólnego z tym osobnikiem:
https://www.youtube.com/watch?v=NNnEr0jSMgw